Analitycy: deweloperzy zbudowali w Polsce w ub. r. ponad 300 tys. metrów kw. powierzchni handlowej
W ubiegłym roku największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się obiekty handlowe o małej skali, tj. parki handlowe oraz projekty typu strip mall. "Od strony inwestycyjnej wolumen transakcji nieruchomości handlowych wzrósł o ponad 60 proc. w porównaniu z 2021 r." - wskazano w środowej informacji Knight Frank.
Dodano, że zasoby handlowe w Polsce wyniosły na koniec 2022 r. 12,6 mln m kw., z czego ponad połowa była zlokalizowana w ośmiu największych aglomeracjach. "W ubiegłym roku deweloperzy dostarczyli na polski rynek ponad 300 tys. m kw. nowej powierzchni handlowej, co było najwyższym wynikiem od 2018 r. kiedy ukończono 365 tys. m kw." - przekazano.
Według Bożeny Garbarczyk z Knight Frank, cytowanej w informacji, najwyższa aktywność deweloperów skupiła się na małych miastach do 100 tys. mieszkańców. "Tam zrealizowano ponad 60 proc. nowej podaży, przy czym w zdecydowanej większości były to niewielkie projekty lub ich rozbudowy (poniżej 10 tys. m kw.)" - wskazała Garbarczyk.
Na koniec 2022 r., jak poinformowano, w Polsce na etapie realizacji było nieznacznie ponad 255 tys. m kw. powszechni handlowej, z czego 64 proc. powstaje w małych miastach.
"Tak wysoka aktywność na najmniejszych rynkach handlowych w Polsce spowodowana jest wysokim nasyceniem powierzchnią handlową większych miast. Można oczekiwać, że w perspektywie średniookresowej mniejsze miasta nadal będą głównym punktem zainteresowania inwestorów" - oceniła Garbarczyk.
Dodano, że w ubiegłym roku w ośmiu największych aglomeracjach w Polsce odnotowano spadek wskaźnika pustostanów w ciągu roku o 0,6 pp. do 4,7 proc. Wzrost pustostanów widoczny był w czterech lokalizacjach, przy czym największy - w Szczecinie (z 3,8 proc. do 4,6 proc.), natomiast spadek pustostanów dotyczył pozostałych aglomeracji - największy we Wrocławiu (z 7,1 proc. do 4 proc.) oraz na Śląsku (z 5,1 proc. do 3,4 proc.).
Zdaniem ekspertów po dwóch latach ograniczonego popytu na aktywa handlowe ze strony inwestorów kapitałowych, sektor handlowy odzyskuje udział w rynku. "Nieruchomości handlowe zakończyły 2022 r. z wolumenem transakcji na poziomie 1,45 mld euro, a odnotowana wartość zainwestowanego kapitału była wyższa o ponad 60 proc. w porównaniu do roku 2021" - stwierdziła Małgorzata Krzystek z Knight Frank. Dodała, że jest to poniżej wartości sprzed pandemii, "kiedy średniorocznie od strony inwestycyjnej aktywa handlowe przyciągały kapitał na poziomie około 2 mld euro".
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.