Partnerzy portalu

Ardanowski: może koronawirus nauczy Europę szacunku dla rolnictwa

 • PAP
 • 20 czerwca 2020 - 11:58
Może koronawirus nauczy Europę szacunku dla rolnictwa — powiedział w sobotę PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że pozrywane łańcuchy dostaw uświadomiły wielu osobom konieczność dbania o bezpieczeństwo żywnościowe na miejscu, a nie na podstawie odległych krajów.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Ardanowski oraz komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski uczestniczą w Minikowie (Kujawsko-Pomorskie) w Krajowych Dniach Pola.

"Nowe propozycje unijne na lata 2021-2027 są dla Polski bardzo dobre. Budżet jest bez porównania lepszy, a przede wszystkim pierwszy raz się zdarza, że na rolnictwo w odniesieniu do pierwotnej propozycji jest środków więcej, a nie mniej. A to jeszcze nie koniec, bo trwają kolejne poufne rozmowy. Mamy w tej walce bardzo silne wsparcie premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy" - powiedział PAP Ardanowski.

W piątek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ok. 700 mld zł może trafić do Polski z Unii Europejskiej w latach 2021-27 po nowej propozycji projektu Europejskiego Funduszu Odbudowy i z budżetu unijnego na te lata.

Ardanowski przypomniał, że ministrowie rolnictwa spotkali się kilka miesięcy temu w Polsce i doszło także do rozmów z prezydentem Dudą.

"Moi koledzy ministrowie mówili mi, że to nie jest wcale oczywiste w innych krajach, że prezydent interesuje się rolnictwem i ma dużą wiedzę na ten temat. U nas tak jest. To pokazuje, że warto walczyć twardo o interesy Polski. W tej chwili nie są one w konflikcie z interesami rolników z innych unijnych krajów" - podkreślił Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa ocenił, że może koronawirus nauczy Europę szacunku dla rolnictwa.

"Wcześniej wielu się wydawało, że nie ma po co o wieś zabiegać. A przecież wieś to nie tylko rolnictwo, ale troska o krajobraz, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, zrównoważenie społeczne i ekonomiczne. Może Europa zacznie doceniać swoje rolnictwo, bo były już głosy, że nie warto, bo wszystko można sprowadzić ze świata. Teraz pourywały się łańcuchy dostaw i okazało się, że nie jest to takie proste" - stwierdził Ardanowski.

Minister przyznał, że gdy nie będzie w Europie dbałości o rolnictwo, to w sytuacjach kryzysowych może zabraknąć żywności. Dodał, że konieczny jest szacunek dla rolników. Przyznał, że Polsce nie grozi tak negatywny scenariusz, bo krajowe gospodarstwa w pełni zabezpieczają potrzeby żywnościowe Polski, jak i wspierają w tym wiele państw - nie tylko Starego Kontynentu.

Ocenił, że trzeba dziękować rolnikom i im pomagać, bo oni ciężko pracują dla całego społeczeństwa.

Pytany przez PAP o zbiory owoców miękkich przyznał, że nie ma jeszcze twardych danych, ale w jego apel o solidarność przyniósł pewne efekty i sporo grupa osób potraktowała go poważnie i pomaga rolnikom.

Dodał, że duże wsparcie polscy rolnicy mają w komisarzu Wojciechowskim, który dba o zrównoważone rolnictwo, a Polska właśnie takie chce rozwijać.

KOMENTARZE4

 • EKOreal : 2020-06-21 12:15:22
  oranie gleby na której praktycznie nic wyrośnie to marnowanie pieniędzy podatników, lepiej posadzić las - byłaby naturalna fabryka tlenu dla ludzi i zwierząt.
 • sprawiedliwy PL. 2020-06-21 08:37:38
  moim zdaniem po prostu : ROBOTNIKA TRZEBA ZRÓWNAĆ Z CHŁOPEM , więc każdemu pracownikowi do 40 roku życia, na dobry początek tez należałoby wypłacić 150 tys zł bezzwrotnej premii - wszyscy mają potrzeby nie tylko rolnicy - tak myślę.
 • dobra robota. 2020-06-20 13:07:42
  jak podają media w Polsce mamy zbyt dużo gospodarstw rolnych w stosunku do liczby ludności w porównaniu z krajami rozwiniętymi.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!