Partnerzy portalu

ASF tematem rozmów wicepremiera Kowalczyka z rolniczym OPZZ

  • PAP
  • 4 listopada 2021 - 17:48
Głównym tematem czwartkowych rozmów wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z przedstawicielami rolniczego OPZZ były sprawy związane z afrykańskim pomorem świń (ASF). Poruszono m.in. sprawę odstrzału dzików i odszkodowań dla rolników za wybitą z powodu ASF trzodę.

"Dzisiejsze spotkanie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń było raczej dyskusją na temat bioasekuracji i odszkodowań z powodu ASF. Rozmawialiśmy także o polityce łowieckiej" - powiedział PAP minister.

Kowalczyk przyznał, że ważne jest, by można było regulować populację dzików; by jednak można było to zrobić dziki trzeba policzyć, żeby mieć jakiś punkt odniesienia. Metody techniczne - jak to zrobić - są do uzgodnienia, ale są różne pomysły np. za pomocą termowizji, dronów czy noktowizorów.

Kowalczyk poinformował, że będzie rozmawiał z wiceministrem w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odpowiedzialnym za łowiectwo Edwardem Siarką m.in. o tym, jakie metody stosować, by zachęcać myśliwych do aktywnego odstrzału, aby doprowadzić do takiej populacji dzików, która nie będzie powodowała rozprzestrzeniania się ASF.

Poruszona została sprawa odszkodowań, ale w tej kwestii trzeba podejść indywidualnie - powiedział szef resortu rolnictwa. Chodzi o odmowy przyznania odszkodowania za likwidowane świnie w przypadku wystąpienia ASF. Zasada jest taka, że jeżeli rolnik dostaje decyzje o likwidacji stada, dostaje też za nie odszkodowanie, za wyjątkiem rażących zaniedbań w bioasekuracji - wyjaśnił. Dlatego, zdaniem Kowalczyka, nie można tego uogólnić i każdy przypadek powinien być rozpatrzony indywidualnie. Weterynaria ma się przyjrzeć tej sprawie.

"Zaleciłem weterynarii, by przyglądała się uważnie i tam, gdzie były drobne naruszenia nie karała rolników" - powiedział szef resortu rolnictwa.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZ RiOR) Sławomir Izdebski poinformował media po spotkaniu z ministrem, że było ono poświęcone obecnie najważniejsza sprawie - walce z ASF.

Do końca tygodnia ma być przedstawiony program odstrzału dzików w tym sezonie. Musi być to zrobione w okresie zimowym. Chodzi o to, by każdy dzierżawca obwodu utrzymywał taką populację dzików, by choroba ASF nie rozprzestrzeniała się - mówił Izdebski.

Izdebski mówił też o odszkodowaniach. Zaznaczył, że część rolników nie dostała odszkodowań za wybite stada pod pretekstem jakiś niedociągnięć, teraz nie mają oni za co żyć. "Przyjęliśmy, że do końca listopada zostaną wypłacone wszystkie odszkodowania" - powiedział Izdebski zastrzegając, że chodzi o te odszkodowania, które się rolnikom należą. W sytuacji rażącego naruszenie prawa musi być kara - przyznał szef rolniczego OPZZ.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!