Partnerzy portalu

Będzie trudniej budować duże markety w polskich miastach?

  • bad/PAP
  • 10 września 2015 - 14:03 | Aktualizacja: 10 września 2015 - 14:20
Obiekty handlowe o powierzchni ponad 2000 m kw. powinny być budowane wyłącznie na podstawie lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego - zakłada projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przyjęty w czwartek przez sejmowe komisje.

Autorem projektu jest grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Jak zaznaczyła uzasadniająca projekt posłanka PO Krystyna Sibińska, celem ustawy jest ostatecznie doprecyzowanie, że lokalizacja obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. może się odbywać wyłącznie w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Od 2008 roku funkcjonuje luka prawna

Przypomniała również, że taka norma obowiązywała do 2007 r., kiedy została zmieniona z 2000 m kw. na 400 m kw. ustawą o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Przepis ten został jednak zakwestionowany wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2008 r. i od tamtej pory w tej kwestii funkcjonuje luka prawna. Stało się tak, ponieważ wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie mają mocy przywracania poprzedniego brzmienia przepisów.

Jak wyjaśniła posłanka, chociaż większość gmin lokalizowała takie sklepy w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania, to z powodu braku regulacji i sprzecznego orzecznictwa sądów, taka budowa mogła się odbyć też na podstawie miejscowych planów zabudowy.

"Przy okazji prac nad ustawą o rewitalizacji zmieniliśmy treść tego przepisu również w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pojawiły się wątpliwości co do lokalizacji tych obiektów, i w związku z tym nasza propozycja znormalizuje tę sytuację" - wyjaśniła posłanka w uzasadnieniu.

Jak dodała, projekt ten będzie procedowany równocześnie z nowelizacją ustawy o rewitalizacji, poprawki do której zgłosił niedawno Senat.

Nowa inicjatywa ustawodawcza była konieczna

Jak powiedział PAP przewodniczący komisji infrastruktury Stanisław Żmijan (PO), nowelizacja ta jest konieczna z powodu przestrzegania wymogów legislacyjnych, które nie pozwalają na wprowadzenie tych przepisów nowelizacją ustawy o rewitalizacji.

"Technika legislacyjna nie dopuszcza wkładania do projektu poprawek wychodzących poza kształt przedłożenia wnioskodawców. Stąd inicjatywa nowej nowelizacji, aby jednoznacznie uregulować kwestie lokalizacji wielkopowierzchniowych obiektów handlowych" - wyjaśnił Żmijan.

"Nie ulega wątpliwości, że regulujemy to późno, ale dobrze, że dzieje się to teraz i kwestia ta wyszła przy okazji procedowania ustawy o rewitalizacji" - dodał.

"Wszyscy powinniśmy się uderzyć w pierś, że nie dochowaliśmy należytej staranności i do projektu wkradł się błąd techniczny" - dodała z kolei posłanka Sibińska.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!