Partnerzy portalu

Bielsko-Biała: Dwa pierwsze autobusy elektryczne - z wizerunkami Bolka i Lolka

  • PAP
  • 8 marca 2023 - 19:39
Dwa pierwsze autobusy elektryczne, które w przyszłym tygodniu wyjadą na ulice Bielska-Białej, zostaną ozdobione wizerunkami Bolka i Lolka. Bohaterowie kultowej kreskówki, produkowanej przez lata w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych, zostali patronami obu pojazdów.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Bolek" o numerze taborowym 227 oraz "Lolek" o numerze 228 to pierwsze zeroemisyjne autobusy, jakie będzie wykorzystywał na stałe Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej. Pojazdy Solaris Urbino 9LE electric dostarczyła firma Solaris Bus&Coach, w formule najmu długoterminowego na najbliższe dwa lata.

Obecnie autobusy czekają w zajezdni MZK na kilka ostatnich technicznych testów. Na trasy wyjadą w przyszłym tygodniu. W dni robocze będą przewozić dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami, a w weekendy pojawią się na liniach miejskich.

Wizerunki Bolka i Lolka umieszczono na obu autobusach nieodpłatnie, z inicjatywy i przy wsparciu Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

"Cieszę się, że Bolek i Lolek otrzymali wyjątkowe miejsce na dwóch nowych autobusach elektrycznych. To krok naszej spółki w stronę elektromobilności i zeroemisyjności" - skomentował w środę prezes bielskiego MZK Hubert Maślanka.

Jego zdaniem, "bajkowe" oznaczenie autobusów przyczyni się do pozytywnego postrzegania bielskiego przewoźnika, nie tylko przez dzieci. "Pamiętajmy, że w każdym dorosłym drzemie małe dziecko" - dodał prezes.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej jest spółką komunalną, która wykonuje zadania w zakresie lokalnego publicznego transportu zbiorowego. Jest największym przewoźnikiem w okolicy. Flota liczy ponad 130 autobusów. Dwa pierwsze bielskie elektryki mają po 28 miejsc siedzących i 28 stojących.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. W bielskiej wytwórni powstawały przede wszystkim seriale dla najmłodszej widowni m.in. o przygodach Błękitnego Rycerzyka, Misia Kudłatka, Reksia, Bolka i Lolka, Baltazara Gąbki, Lisa Leona czy Pampaliniego. Z bielskim ośrodkiem animacji współpracowali wybitni polscy twórcy plastyczni, literaccy i muzyczni m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. W lutym 2022 r. rozpoczęła się budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, które powstanie przy bielskim Studio Filmów Rysunkowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!