Partnerzy portalu

BIK: w październiku br. o kredyt mieszkaniowy ubiegało się więcej osób niż rok wcześniej

  • PAP
  • 4 listopada 2021 - 09:00
O kredyt mieszkaniowy w październiku 2021 r. ubiegało się o 1,4 proc. więcej osób niż rok wcześniej; w porównaniu do września br. było ich mniej o 5,6 proc. - przekazało Biuro Informacji Kredytowej w czwartek. Średnia wartość wnioskowanego kredytu w październiku br. wyniosła prawie 334 tys. zł.

Jak przekazało w czwartek BIK, w październiku 2021 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 38,96 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 38,42 tys. rok wcześniej - jest to wzrost o 1,4 proc. Jak dodano, w porównaniu do września br. było ich mniej o 5,6 proc.

"Średnia wartość wnioskowanego kredytu w październiku br. wyniosła prawie 334 tys. zł i była wyższa o 12,2 proc. w relacji do wartości z października 2020 r." - wskazano w informacji prasowej.

Zaznaczono, że bieżąca wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), informującego o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wynosi 19,1 proc. "Wartość Indeksu oznacza, że w październiku 2021 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 19,1 proc. w porównaniu z październikiem 2020 r." - przekazano.

BIK tłumaczy, że na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął przede wszystkim wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu mieszkaniowego, która po raz kolejny odnotowała historyczny rekord. W październiku 2021 r. średnia kwota wnioskowanego kredytu była o 36,2 tys. zł wyższa niż rok temu. Na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął również niewielki wzrost liczby wnioskodawców. W porównaniu do października 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało o 535 osób więcej.

"Analizując obecną wartość Indeksu, należy zaznaczyć, że w październiku ub.r. odnotowaliśmy drugi w okresie pandemii dodatni (+8,1 proc.) odczyt Indeksu. Liczba osób wnioskujących wówczas o kredyt była jednak o 1,8 proc. niższa niż w październiku 2019 r. W październiku 2021 r. w porównaniu z październikiem 2019 r. jest ona niższa o 0,4 proc." - powiedział, cytowany w informacji prasowej, główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski.

W ocenie Rogowskiego, pomimo nadal panującego dużego optymizmu na rynku kredytów mieszkaniowych, należy zwrócić uwagę, że od marca br. jest stopniowy spadek liczby wnioskodawców w ujęciu m/m.

"Popyt w ujęciu liczby wnioskujących traci impet. Tym, co nadal utrzymuje wysoki odczyt Indeksu, jest przede wszystkim średnia kwota wnioskowanego kredytu, która w ujęciu m/m rośnie już od 16 miesięcy, czyli od czerwca 2020 r. i ponownie w październiku pobiła kolejny historyczny rekord" - wskazał.

Jak dodał, z miesiąca na miesiąc efekt ten będzie się zmniejszał, co przy spadku liczby wnioskodawców spowoduje w kolejnych miesiącach spadek wartości Indeksu.

Zdaniem Rogowskiego, czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na popyt na kredyt mieszkaniowy już w niedalekiej przyszłości, oprócz coraz wyższych cen nieruchomości, może być zmiana podejścia do liczenia zdolności kredytowej dla kredytów powyżej 25 lat.

"Pomimo możliwego dłuższego okresu, na jaki kredyt może zostać udzielony (np. na 30 lat), to zdolność kredytowa jest liczona tak, jakby był on udzielony na maksimum 25 lat. W konsekwencji powoduje to wzrost wartości raty kapitałowej, a tym samym ogranicza możliwość udzielenia wyższego kredytu przy tych samych dochodach" - tłumaczy.

Jak dodał, w jego opinii podwyżka stóp procentowych "w sposób istotny może ochłodzić popyt na kredyty mieszkaniowe". "Uważam, że jest to dopiero początek serii podwyżek. Wyższe stopy procentowe spowodują wyższą ratę odsetkową, a tym samym negatywnie wpłyną na zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy" - ocenił Rogowski.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!