Partnerzy portalu

Bliblioteki publiczne z dofinansowaniem. Dostaną pieniądze na rozwój i aktywizację

47 bibliotek publicznych z 15 województw otrzyma pieniądze w ramach konkursu BLISKO (2023-2024). Decyzję o przyznaniu 5,5 mln zł dofinansowań w konkursie przeprowadzonym przez Narodowe Centrum Kultury podjął szef MKiDN.
  • 47 bibliotek publicznych z 15 województw otrzyma wsparcie na działania w ramach konkursu BLISKO (2023-2024) będącego elementem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
  • Dotacje w wysokości od 100 tys. do 140 tys. zł wesprą działania bibliotek, realizowane w cyklu dwuletnim, w terminie od 29 maja 2023 r. do 15 listopada 2024 r.
  • Decyzję o przyznaniu dofinansowań na realizację projektów najwyżej ocenionych w konkursie podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

5,5 mln zł dla 47 bibliotek publicznych z 15 województw w konkursie BLISKO

"Kwotę w wysokości 5,5 mln zł Narodowe Centrum Kultury przekaże 47 bibliotekom publicznym w 15 województwach na działania podejmowane w ramach konkursu BLISKO (2023-2024), stanowiącego element Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Decyzję o przyznaniu dofinansowań na realizację projektów najwyżej ocenionych w konkursie, przeprowadzonym i rozstrzygniętym przez Centrum, podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński" - poinformowało NCK.

Dotacje w wysokości od 100 tys. do 140 tys. zł wesprą działania beneficjentów, realizowane w cyklu dwuletnim, w terminie od 29 maja 2023 r. do 15 listopada 2024 r.

Konkurs BLISKO - Biblioteka | Lokalność |Inicjatywy |Społeczność | Kooperacja | Oddolność adresowany jest do bibliotek publicznych będących samodzielnymi samorządowymi instytucjami kultury oraz samorządowych instytucji kultury. Kluczowe cele konkursu to: wzmocnienie czytelnictwa; włączenie nowych środowisk w działalność bibliotek i aktywizacja społeczności lokalnych w działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa; nawiązywanie i rozwijanie lokalnych partnerstw na rzecz wzmacniania roli bibliotek jako lokalnych centrów dostępu do wiedzy i kultury jako tzw. "trzeciego miejsca" (po domu i pracy) jednoczącego społeczność lokalną - przestrzeni do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, promowania aktywności czytelniczej oraz odpoczynku; a także "podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek publicznych, pozwalających na rozpoznanie potrzeb i potencjału kulturowego członków lokalnych społeczności, a w konsekwencji na efektywną z nimi współpracę i inicjowanie działań kulturalnych wokół bibliotek".

Dotacje w wysokości od 100 tys. do 140 tys. zł wesprą działania bibliotek, realizowane w cyklu dwuletnim, w terminie od 29 maja 2023 r. do 15 listopada 2024 r. (fot. pixabay)
Dotacje w wysokości od 100 tys. do 140 tys. zł wesprą działania bibliotek, realizowane w cyklu dwuletnim, w terminie od 29 maja 2023 r. do 15 listopada 2024 r. (fot. pixabay)

Wsparciem ma być objęta też: wymiana doświadczeń z innymi beneficjentami w skali kraju np. wizyty studyjne, spotkania regionalne; opracowanie i realizacja ścieżki rozwoju biblioteki jako "trzeciego miejsca"; "realizacja wraz z partnerami 2-6 projektów edukacyjno-animacyjnych rocznie tworzących warunki dla rozwoju czytelnictwa wśród Polaków: w pierwszym roku realizacji zadania preferowane są działania dla społeczności lokalnej realizowane z inicjatywy i siłami partnerstwa, w drugim roku realizacji zadania beneficjent zobowiązany jest do zrealizowania: 1-3 projektów edukacyjno-animacyjnych inicjowanych i przygotowanych w ramach partnerstwa oraz 1-3 projektów edukacyjno-animacyjnych wykorzystujących potencjał kulturowy mieszkańców, inicjowanych przez przedstawicieli społeczności lokalnej, wyłanianych z zachowaniem procedury konkursowej wypracowanej w pierwszym roku realizacji zadania".

46 bibliotek realizuje obecnie działania w ramach drugiego naboru, rozstrzygniętego w ubiegłym roku

Aktualnie - jak podaje NCK - 46 bibliotek publicznych - beneficjentów BLISKO (2022-2023) do 15 listopada 2023 r. realizuje działania w ramach drugiego naboru, rozstrzygniętego w ubiegłym roku.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury.

Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez "kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy". W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!