Partnerzy portalu

Bydgoszcz chce zaoszczędzić na oświetleniu ulic i ogrzewaniu

Ograniczenie oświetlenia ulic, podświetleń obiektów i iluminacji, ogrzewania w budynkach miejskich i w tramwajach przewiduje program oszczędności prądu w Bydgoszczy. Działania oszczędnościowe zostaną wdrożone w grudniu i na początku przyszłego roku.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W Bydgoszczy prawie połowa lamp oświetlenia ulicznego należy do spółki Enea Oświetlenie, a reszta stanowi majątek miasta i jest obsługiwana przez Zarząd Dróg Miejskich i Dróg Publicznych.
  • Miasto z roku na rok powiększa własne energooszczędne instalacje oświetlenia ulic. Nowoczesne energooszczędne lampy miejskie są instalowane między innymi przy nowych inwestycjach drogowych.
  • Oszczędności będą dotyczyć kilku tysięcy lamp, stanowiących własność miasta. Lampy LED będą świecić z 50 proc. mniejszą mocą w godzinach 22-5, a także ze zmniejszoną mocą w godzinach popołudniowych.

Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej miasto ma obowiązek zmniejszenia całkowitego zużycia prądu o 10 proc.

Władze Bydgoszczy zdecydowały się na: ograniczenie oświetlenia ulic; wyłączenie iluminacji obiektów architektonicznych, budynków, pomników i drzew; zmniejszenie iluminacji świątecznej; ograniczenie ogrzewania w tramwajach; zmniejszenie oświetlenia obiektów sportowych (boiska, orliki, place zabaw); obniżenie temperatury ogrzewania oraz ciepłej wody w miejskich obiektach użyteczności publicznej, budynkach urzędu miasta oraz innych jednostek podległych.

W Bydgoszczy prawie połowa lamp oświetlenia ulicznego należy do spółki Enea Oświetlenie, a reszta stanowi majątek miasta i jest obsługiwana przez Zarząd Dróg Miejskich i Dróg Publicznych. Miasto z roku na rok powiększa własne energooszczędne instalacje oświetlenia ulic. Nowoczesne energooszczędne lampy miejskie są instalowane między innymi przy nowych inwestycjach drogowych.

Oszczędności będą dotyczyć kilku tysięcy lamp, stanowiących własność miasta. Lampy LED będą świecić z 50 proc. mniejszą mocą w godzinach 22-5, a także ze zmniejszoną mocą w godzinach popołudniowych. W przypadku oświetlenia ulicznego starego typu planowane jest wyłącznie co trzeciej lampy. Na słupach posiadających kilka opraw wyłączona zostanie połowa z nich. Nie będą wyłączane lampy w pobliżu przejść dla pieszych i skrzyżowań.

Lampy, które zostaną wyłączone będą specjalnie oznaczone, tak żeby uniknąć ewentualnych zgłoszeń mieszkańców o awariach. Na metalowych słupach lamp zostaną umieszczone nalepki "oprawa wyłączona", a na betonowych słupach namalowany zostanie żółty pas.

Przygotowywane jest też wyłączenie podświetlenia obiektów sakralnych, budynków użyteczności publicznej, pomników i fontann.

Miasto liczy, że program oszczędnościowy będzie dotyczyć lamp należących do zewnętrznego operatora.

Działania, które zostaną podjęte, pozwolą na częściowe zmniejszenie dolegliwości wynikających ze wzrostu kosztów energii elektrycznej. Miasto w przyszłym roku, już po wprowadzeniu oszczędności, zapłaci za prąd ponad 70 mln zł, a zeszłym roku zapłaciło za prąd 33,4 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!