Partnerzy portalu

Bydgoszcz "skrzywdzona" przez Polski Ład. Zamiast 230 dostała 35 milionów zł

 • PAP/AT
 • 25 października 2021 - 15:52 | Aktualizacja: 25 października 2021 - 15:57
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ocenił, że miasto zostało skrzywdzone przy podziale środków w ramach Programu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych. Według niego, miasto proporcjonalnie do liczby mieszkańców powinno dostać 1 proc. pieniędzy z tego programu.
 • Mieszkańcy naszego miasta nie zostali zakwalifikowani we właściwy sposób. Rząd nie ma swoich pieniędzy, wyłącznie dzieli pieniądze Polaków - powiedział Rafał Bruski.
 • W Bydgoszczy mieszka mniej więcej 1 proc. Polaków. Zostały podzielone 23 mld zł, a więc jeden procent z tej kwoty to 230 mln zł. Otrzymaliśmy 35 mln zł - takie jest zapewnienie - wyjaśnił.
 • Jednym słowem z kieszeni bydgoszczan zabrano 195 mln zł, które trafiło do budżetu państwa, może do innych miast, do innych gmin - ocenił.

W ramach pierwszej edycji rządowego Programu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych samorządom w kraju przyznano ponad 23 mld zł.

"Jak należało się spodziewać, mieszkańcy naszego miasta nie zostali zakwalifikowani we właściwy sposób. Rząd nie ma swoich pieniędzy, wyłącznie dzieli pieniądze Polaków. (...) W Bydgoszczy mieszka mniej więcej 1 proc. Polaków. Zostały podzielone 23 mld zł, a więc jeden procent z tej kwoty to 230 mln zł. Otrzymaliśmy 35 mln zł - takie jest zapewnienie. Jednym słowem z kieszeni bydgoszczan zabrano 195 mln zł, które trafiło do budżetu państwa, może do innych miast, do innych gmin" - powiedział Bruski na konferencji prasowej Bruski.

Prezydent Bydgoszczy zaznaczył, że chce, aby "bydgoszczanie zdawali sobie sprawę jak dzisiaj wygląda sprawowanie rządów, zabieranie kompetencji samorządowcom, obywatelom - choćby w budżecie obywatelskim".

Bydgoszcz w ramach naboru do pierwszej edycji programu skorzystała z możliwości złożenia po jednym wniosku w trzech kategoriach bez kwotowego ograniczenia, do 30 mln zł i do 5 mln zł dofinansowania inwestycji.

Otrzymała środki na zdania kategoriach do 30 mln zł i do 5 mln zł. Miastu przyznano łącznie 34,965 mln zł - 29,97 mln zł na rewitalizację bulwarów i nabrzeży Brdy oraz 4,995 mln zł na rewitalizację placu Kościeleckich.

Miasto składało jeszcze wniosek na dofinansowanie 46 nowych, niskopodłogowych tramwajów - 36 długich i 11 krótkich z przeznaczeniem do eksploatacji na całej sieci. We wniosku wskazano możliwość podziału zadnia na mniejsze części w przypadku przyznania mniejszego dofinansowania.

KOMENTARZE20

 • KONFEDERACJA POLSKA 2023-01-20 15:54:15
  DORWAŁ SIĘ DO KORYTA Z KUMPLAMI I RZRA BYDGOSZCZ TO DZIĘKI TOBIE WIOCHA Z TRAMWAJAMI I ZAPUZNO WYSKROBANYMI PANIAMI NIE MASZHONORU WNUKI IDŹ BAWIĆ JAK RYŻY
 • TVNY 2023-01-20 15:43:15
  DOBRZE ŻE NIE DOSTAL NIEUDACZNIK MARYNARZ NAWET SCHRONOW NIE ZBUDOWAL REMONT JAGIELLONSKIEJ I BUDOWA MOSTKU POPRZEDNIO DROGI NA OSOWA GÓRE PRZEZ 4 LATA TO JEST DOWÓD DZIAŁAŃ PO
 • Podatnik 2022-09-21 20:28:14
  HIPERMARKETY DYKTUJĄ CENY Z KOSMOSU OKRADAJA POLAKÓW LEWICA SIĘ CIESZY BRUSKI Z PO NIEMIECKIE I FRANCUSKIE HIPERMARKETY NICH ZAPŁACĄ PODATKI W BYDGOSZCZY TO BĘDĄ PIENIĄDZE NAWET NA NOWY SZPITAL NEUDACZNICY Z LEWACTWA RZSDZA BYDGOSZCZA 30 LAT

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!