Partnerzy portalu

Bytom: Centrum wspinaczkowe w dawnej kopalnianej cechowni

  • PAP
  • Opublikowano: 5 listopada 2021 - 16:02
Kompleks ścian wspinaczkowych w dawnej cechowni kopalni Rozbark w Bytomiu zostanie w sobotę udostępniony zainteresowanym. W budynku urządzono ok. 3 tys. m kw. ścian o wszystkich stopniach trudności. Inwestycja w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych jest warta ok. 25 mln zł.

Prowadzone przez klub sportowy Skarpa Bytom przedsięwzięcie służy uratowaniu położonych blisko centrum miasta efektownych pokopalnianych budynków i daniu im nowego życia - poprzez utworzenie w nich kompleksu zapewniającego infrastrukturę dla pasjonatów i zawodników wspinaczki sportowej. W sobotę otwarta zostanie zasadnicza część inwestycji, z wewnętrznymi ścianami wspinaczkowymi.

"Gdy się tu wchodzi, serce się raduje, że tak to właśnie wygląda okazale. Myślę, że to modelowy przykład rewitalizacji postindustrialnego obiektu dawnej kopalni Rozbark - nowe życie i nowa funkcja" - powiedział w piątek prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

"Co bardzo cieszy, pomyślano o tym, aby połączyć kilka funkcji, bo mówimy tu o profesjonalnym uprawianiu sportu, o rekreacji, ale też o funkcji hotelowo-konferencyjnej, co daje wiele możliwości temu obiektowi i temu klubowi, który zapewne dzięki tej inwestycji będzie mocno się rozwijał" - dodał Wołosz.

"To obiekt dla każdej grupy wiekowej: mamy tutaj strefy dla dzieci, strefy rekreacyjne, strefę komercyjną, jakiej nie ma w żadnym obiekcie w Polsce" - zapewnił prezes Skarpy Bytom Dobromir Bujak, podając powierzchnię udostępnianych ścian - 3 tys. m kw.

"Mamy tu wszystkie kategorie zaawansowania: drogi od 3 do 9, strefy z liną, strefy boulderowe, strefy trenażerowe, strefy typu speed, strefy rekreacji - można tak wymieniać i wymieniać; będzie również otwarta sauna sucha, mokra i infrared dla odnowy biologicznej" - wyliczał Bujak.

"Wyjątkowość tego miejsca, to jego kompleksowość, czyli również trening funkcjonalny, zaplecze noclegowe, gastronomiczne. Zapraszamy również do kawiarenki na ostatnim piętrze z pięknym widokiem na panoramę Bytomia. Obiekt po wielu latach naszej ciężkiej pracy i nerwów w końcu możemy oddać do użytkowania - z efektów jesteśmy bardzo zadowoleni" - zadeklarował prezes Skarpy Bytom.

We wnętrzach dawnej kopalnianej kotłowni i maszynowni szybu Bończyk zabudowano ściany umożliwiające treningi m.in. w trzech konkurencjach olimpijskich: wspinaczce na czas, w boulderingu i w prowadzeniu (w linie). Cała infrastruktura - w części pod warunkami związanymi z bezpieczeństwem - będzie ogólnodostępna. Prócz zawodników i hobbystów obiekt będzie służył m.in. młodzieży z klasy wspinaczki w bytomskiej szkole sportowej. Jest też strefa dla dzieci.

Już we wrześniu br. otwarto strefę zewnętrzną kompleksu: zewnętrzne ściany wspinaczkowe, tor parkurowy, tor do biegów terenowych (OCR), tor typu ninja warrior, siłownię zewnętrzną, strefę typu crossfit i budynek szkoleniowo-noclegowy.

Kompleks powstał łącznym kosztem ponad 23 mln zł w ramach pięciu różnych projektów, dofinansowanych przez Unię Europejską, resort sportu i bytomski samorząd. Koszt głównego projektu rewitalizacyjnego oszacowano na 11,5 mln zł, z czego 7,8 mln zł zapewnił Regionalny Program Operacyjny Woj. Śląskiego. Ogółem środki unijne to ok. 16 mln zł; a koszt strefy zewnętrznej - 4 mln zł.

Rewitalizacja tej części zabytkowych zabudowań zamkniętej w 2004 r. kopalni Rozbark w Bytomiu ruszyła trzy lata temu. W październiku 2018 r. klub Skarpa otrzymał dofinansowanie w konkursie śląskiego RPO, dotyczącym rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego, które zapewniło zasadniczą część środków na wykonanie prac.

Przedsięwzięcie nazwano "Uratowanie przed rozbiórką i rewitalizacja zespołu dawnej kopalni Rozbark wpisanej do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego poprzez utworzenie unikatowego w skali kraju Centrum sportów wspinaczkowych i siłowych w Bytomiu przy ul. Chorzowskiej".

W czasie prac w lipcu 2019 r. zawalił się wolnostojący komin. Początkowo w ramach rewitalizacji planowano jego częściową rozbiórkę z powodu złego stanu technicznego i wykonanie w pozostałym wnętrzu niecodziennej ścianki wspinaczkowej. Na podstawie ekspertyz nadzór budowlany zdecydował jednak o wyburzeniu komina.

Z innych zabudowań byłej kopalni Rozbark już kilka lat temu zrewitalizowano dawną cechownię. Stała się siedzibą Teatru Tańca i Ruchu Rozbark. Są tam trzy sale baletowe, sala widowiskowa na niemal 200 miejsc z mobilną widownią, kawiarnia, pomieszczenia biurowe. W dawnej siedzibie administracji kopalni działa hotel dla artystów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!