Partnerzy portalu

Bytom ma otrzymać 15 mln zł dotacji do modernizacji ul. Dworcowej i 13 kamienic

  • PAP
  • Opublikowano: 28 października 2021 - 14:22
Ponad 15 mln zł unijnej dotacji ma otrzymać samorząd Bytomia do wartego 26 mln zł projektu modernizacji reprezentacyjnej ul. Dworcowej i 13 kamienic w centrum tego miasta. Prace powinny rozpocząć się z początkiem listopada i potrwać do końca 2022 r.

O decyzji zarządu woj. śląskiego o przyznaniu dofinansowania informowało w ostatnich dniach biuro prasowe urzędu marszałkowskiego. Początkowo zapowiadano przekazane umowy dotacji lokalnym samorządowcom w ub. tygodniu. Następnie miało się ono odbyć w czwartek, podczas otwarcia Śląskie Centrum Medycyny Fizykalnej i Wczesnej Diagnostyki Nowotworów w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu.

W czwartek urzędnicy marszałka po raz kolejny odwołali tę uroczystość, po czym zapowiedzieli, że odbędzie się ona w piątek. Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz przypomniał w czwartkowej rozmowie z PAP, że ul. Dworcowa to bardzo ważne miejsce dla mieszkańców - ścisłe centrum miasta i jego wizytówka - które ostatnio było remontowane blisko 30 lat temu.

"Szczególnie w kontekście, że bytomianie jeżdżą po Śląsku, po całej Polsce i widzą, że takie przestrzenie zostały w innych miastach już odnowione, od początku kadencji zabraliśmy się do pracy, aby to miejsce odzyskało dawny blask. Włożyliśmy dużo pracy w zaprojektowanie modernizacji i zapewnienie finansowania" - podkreślił Wołosz.

Sam projekt określił jako "nieco karkołomny" - łączący remonty nawierzchni, podziemnej infrastruktury, ale i przylegających kamienic. "Mówimy tu o 11 kamienicach, które są przy ul. Dworcowej i kolejnych przy ulicach przyległych" - uściślił. Zaznaczył, że wszystkie te prace mają odbyć się w jednym czasie - do końca 2022 r.

"Prowadziliśmy już kilka takich trudnych procesów inwestycyjnych, zakończonych sukcesem, więc jestem przekonany, że i tu sobie poradzimy. Ale stąd też nasza dobra stała komunikacja z mieszkańcami, aby na bieżąco niwelować wszystkie utrudnienia, które z pewnością wystąpią" - dodał prezydent Bytomia.

Zgodnie z jego informacjami prace rozpoczną się na początku listopada br., od strony placu Wolskiego. Docelowo, oprócz ul. Dworcowej (a także pobliskiej ul. Zaułek), wyremontowane zostaną elewacje, dachy i klatki schodowe 11 zabytkowych kamienic przy ul. Dworcowej nr 2, 9, 14, 18, 21, 22, 24, 29, 30, 31 i 32, a także dwóch kamienic przy ul. Rycerskiej i Szymanowskiego.

Dofinansowanie, jakie otrzymał Bytom z Unii Europejskiej na realizację wartego 26 mln zł projektu "Rewitalizacji podobszaru 10 w Bytomiu - okolic ul. Dworcowej i Rynku, obejmujących ul. Zaułek, Dworcową, okolice bytomskiego Rynku", to 15,3 mln zł.

Jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, Bytom miał zapewnioną w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-20 kwotę 100 mln euro. Była ona dostępne w ramach tzw. Obszaru Strategicznej Interwencji (obszar problemowy, na którym występuje największa degradacja społeczna, przestrzenna, środowiskowa i gospodarcza).

Miasto w ostatnich latach stopniowo zagospodarowywało te środki. Wiosną 2019 r. władze Bytomia przeprowadziły monitoring Gminnego Programu Rewitalizacji, który jest podstawą wszelkich tamtejszych działań rewitalizacyjnych. Jak podano, analizy wykazały, że aby przywrócić witalność miastu, należy położyć większy nacisk na odnowę Śródmieścia.

W efekcie na listę uzupełniającą do GPR trafiło 148 nowych projektów wyłonionych spośród 180 zgłoszonych w naborze. Obejmują one m.in.: remonty kamienic, zagospodarowanie terenów zewnętrznych, rozwój mieszkalnictwa socjalnego i wspomaganego oraz infrastruktury społecznej (centra usług społecznościowych, przedszkola, żłobki) czy renowacje obiektów zabytkowych.

Działania nieinwestycyjne to projekty w zakresie pedagogiki ulicy, programy aktywności lokalnej oraz projekty kierunkowane na poprawę sytuacji zawodowej osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem.

Jesienią 2019 r. uchwałę w sprawie aktualizacji GPR przyjęli bytomscy radni, następnie pozytywnie zaopiniował ją zarząd woj. śląskiego. To dzięki aktualizacji GPR remontu doczeka się ul. Dworcowa oraz części wspólne 13 budynków mieszkalnych.

Szacowaną ogółem umownie na 400 mln zł (100 mln euro) tzw. alokację OSI pokrywają dwa źródła. Przewidziane na ok. 220 mln zł projekty infrastrukturalne są finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a szacowane na ok. 180 mln zł projekty społeczne - z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Miasto oprócz środków w ramach OSI miało też - podobnie, jak inne samorządy - zapewnione fundusze na inwestycje w mechanizmie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) - ok. 148 ml zł. Tamtejszy samorząd realizuje też projekty dofinansowane z krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, m.in. rewitalizacji terenów poprzemysłowych w dolinie rzeki Bytomki (za 30 mln zł) czy odnowy zieleni w parkach miejskich (za 15,5 mln zł).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!