Partnerzy portalu

Bytom: Otwarto Śląskie Centrum Medycyny Fizykalnej i Wczesnej Diagnostyki Nowotworów

  • PAP
  • Opublikowano: 28 października 2021 - 13:13
Śląskie Centrum Medycyny Fizykalnej i Wczesnej Diagnostyki Nowotworów otwarto w czwartek w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Koszt prac budowlanych i zakupu specjalistycznego sprzętu to ponad 33 mln zł.

Centrum utworzono na bazie działającego w tym miejscu Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej, kierowanego przez wiele lat przez jednego z najwybitniejszych specjalistów tej dziedziny w Polsce - prof. Aleksandra Sieronia - pomysłodawcę centrum. "Ten ośrodek to duma Polski i Europy, z kadrą naukową znaną i cenioną na całym świecie" - podkreślił podczas czwartkowej uroczystości prof. Sieroń.

"To ważny krok w zmianie myślenia o zdrowiu, ważne miejsce na mapie medycznej Bytomia i Śląska, które przysłuży się mieszkańcom, poprawie ich zdrowia" - powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

List do uczestników uroczystości skierował premier RP Mateusz Morawiecki. "Uruchomienie centrum na bazie Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu otwiera nowy etap w historii opieki zdrowotnej miasta i regionu. Ten nowoczesny ośrodek poprzez zastosowanie metod medycyny fizykalnej do diagnostyki i terapii chorób cywilizacyjnych oferuje bowiem unikatowe, kompleksowe świadczenia zdrowotne. To doskonała odpowiedź na wyzwania, przed którymi staje obecnie system ochrony zdrowia w Polsce" - napisał premier w liście, odczytanym przez dyrektor szpitala Kornelię Cieślę.

"Proces leczenia - szczególnie chorób nowotworowych - jest bardzo długi, pełen różnych procedur, ale żeby był skuteczny, musi się zacząć odpowiednio wcześnie i musi być postawiona odpowiednia diagnoza. Jestem pewien, że to miejsce uratuje ogromną liczbę ludzkich istnień" - powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

"To unikalny w skali naszego kraju ośrodek, w którym w komfortowych warunkach, przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu na europejskim poziomie, będziemy prowadzili bardzo szeroko zakrojoną działalność leczniczą, dydaktyczną i naukowo-badawczą, która będzie poświęcona głównie zagadnieniom diagnostyki i terapii fizykalnej chorób układu naczyniowego i układu ruchu, a także wczesnej diagnostyce i terapii nowotworów" - powiedział szef centrum prof. Grzegorz Cieślar.

Bytomski ośrodek specjalizuje się w terapii chorób cywilizacyjnych - zwłaszcza w populacji osób starszych - ze szczególnym uwzględnieniem stanów przednowotworowych i chorób nowotworowych oraz zapobieganiu i leczeniu chorób naczyniowych, takich jak przewlekłe rany, owrzodzenia i obrzęki limfatyczne, a także przewlekłych chorób narządu ruchu o podłożu zapalnym i zwyrodnieniowym. Rocznie leczy ok. 2 tys. chorych.

Medycyna fizykalna włącza do procesu terapeutycznego metody z dziedziny fizyki. W bytomskim ośrodku wykorzystywane jest w tym celu zmienne pole magnetyczne, światło niskoenergetyczne - laserowe i emitowane przez diody półprzewodnikowe LED, polichromatyczne światło spolaryzowane, tlen hiperbaryczny, ozon, lokalne podciśnienie i temperatury kriogeniczne. Specjalistyczny sprzęt diagnostyczny jest wyposażony w oprogramowanie z dziedziny sztucznej inteligencji, która w oparciu o zebraną bazę danych może "sugerować" lekarzowi obszary wymagające szczególnie dokładnej diagnostyki.

W celach leczniczych stosowana będzie nowatorska metoda terapii fotodynamicznej, skuteczna w radyklanym leczeniu stanów przednowotworowych i wczesnych postaci nowotworów, ale też leczenia paliatywnego ich zaawansowanych postaci. Ta metoda jest adresowana do chorych na wczesne i zaawansowane postaci niedrobnokomówkowego raka oskrzeli oraz raka przełyku i przełyku Barretta, powierzchownej postaci raka pęcherza moczowego oraz nowotworów skóry i błony śluzowej jamy ustnej.

Całkowity koszt inwestycji to kwota ok. 33,2 mln zł, z czego 27,2 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej, 4,5 mln zł - z budżetu województwa śląskiego, a pozostałą część stanowiły środki własne szpitala w wysokości ok 1,5 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!