Partnerzy portalu

Co z podatkiem katastralnym? Eksperci zabrali głos

Wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego nie będzie możliwej jeszcze przez długi czas - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Instytutu Finansów "Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian".

"Od pewnego czasu, z różnym natężeniem, powraca (...) w Polsce dyskusja na temat wprowadzenia podatku katastralnego, który jest jedną z opcji zmian w zakresie tego podatku. Powiedzmy jednak wprost, jeszcze przez długi czas realizacja opodatkowania wartości wszystkich nieruchomości nie będzie możliwa" - wskazano w raporcie.

Dodano, że przeprowadzenie takiej reformy podatków od nieruchomości w Polsce należy obiektywnie uznać za zadanie niezmiernie złożone i trudne do zrealizowania. Kluczowe jest stworzenie jednolitej, pełnej i aktualnej bazy informacji o nieruchomościach, a także dokonanie ich wyceny - stwierdzono. Jak podkreślono, stan zaawansowania prac w zakresie ewidencji nieruchomości (w tym tworzenia informatycznej bazy danych) pozostawia wiele do życzenia.

Raport Instytutu Finansów "Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian" zamieszczamy pod artykułem

"Do wprowadzenia w Polsce podatku ad valorem (od wartości - PAP) nie wystarczałoby jednak spełnienie określonych wymogów formalnych. Konieczne byłoby przyzwolenie społeczne, a tego brakuje z prostej przyczyny. Podatki od nieruchomości są bardzo niepopularne wśród podatników. Od lat brakuje woli politycznej wprowadzenia reformy opodatkowania nieruchomości. A powodzenie takiej reformy zależy w istotnej mierze od jej zrozumienia przez podatników" - zaznaczono w opracowaniu Instytutu Finansów.

Zdaniem autorów raportu wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości wymaga przygotowania podatników do nowej formuły (rzetelnie przygotowane i przeprowadzone akcje edukacyjne i promocyjne; publiczne debaty, w których zwraca się uwagę na jej zalety i wady; informacje, w jaki sposób wpłynie ona na obciążenia podatkowe).

Instytut Finansów to jednostka powołana przez Ministerstwo Finansów w celu realizacji działalności edukacyjnej i analitycznej. Celem statutowym IF jest budowa świadomości finansowej w społeczeństwie w ramach współpracy z ośrodkami naukowymi.

 

DO POBRANIA
Raport Opodatkowanie nieruchomości
4.2 MB format pliku: PDF
KOMENTARZE2

  • emeryt 2023-03-23 07:54:54
    pisiory won od podatku katastralnego zatrzymać pis bo oni to wprowadzą
  • Sarmata 2023-03-22 14:35:06
    Hehehehe, budowanie świadomości podatkowej? Jakie to piękne poetyckie określenie! Sami skazujecie to na niepowodzenie obciążąjąc Polaków w Polin różnymi haraczami! Teraz podrożała deszczówka, jutro czyste powietrze? I tak dalej! Mam nadzieję, że czas, kiedy Polacy spali przeminął! Już niedługo rewol...tas!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!