Partnerzy portalu

Dodatek węglowy w klasyfikacji budżetowej gminy. Musi trafić do tego działu

Dodatek węglowy to wsparcie państwa dla mieszkańców, który będzie wypłacany przez urzędy miast i gmin. Jedne z nich już ogłosiły, że pieniądze fizycznie znalazły się na ich kontach, inne wciąż czekają. Wszystkie jednak - zanim przystąpią do wypłacania dodatków - muszą podjąć uchwałę w sprawie zmiany budżetu. Środki na dodatek węglowy powinny się znaleźć w klasyfikacji budżetowe w dziale 852 - pomoc społeczna.
  • Przed rozpoczęciem wypłat dodatku węglowego, rady miast i gmin muszą przyjąć uchwały o zmianach w budżecie na 2022 r.
  • Środki z dodatku węglowego powinny zostać sklasyfikowane w dziale 852 - pomoc społeczna.
  • Do 15 stycznia gminy mają czas na rozliczenie się przed wojewodami z tego jak wydały dodatek węglowy.

Jak czytamy w art. 4. ust. 1 ustawy o dodatku węglowym, sam dodatek jest zadaniem zleconym gminie. Ust. 2 ustawy precyzuje, że wojewodowie przekazują gminom środki w granicach kwot określonych na realizację wypłat dodatku węglowego w Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Fundusz ten został stworzony ustawą z marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem pandemii.

Czytaj także: Termin wypłaty dodatku węglowego wydłużony. Samorządy mają więcej czasu

Gmina ma czas na złożenie wniosku o przyznanie środków nie później niż do 30 listopada 2022 r. (do 15 grudnia można złożyć korektę). Zanim jednak dojdzie do wypłacania pieniędzy na konto mieszkańców, radni gminni muszą podjąć uchwałę zmieniającą budżet na 2022 r. Chodzi o formalne przyjęcie w budżecie środków na wypłatę dodatku węglowego.

Dodatek węglowy w dziale pomoc społeczna

Po stronie dochodów, gminy muszą wprowadzić do budżetu odpowiednią kwotę w dziale 852, czyli pomoc społeczna, jako środki bieżące z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Po stronie wydatków, środki należy także sklasyfikować w dziale 852 - pomoc społeczna, jednak tutaj należy je podzielić.

Wiąże się to z tym, że ustawa przewiduje uwzględnienie gminnych kosztów wypłacenia dodatku węglowego w wysokości 2 proc. łącznej kwoty przewidzianej dla danej gminy.

Oznacza to, że w dziale 852 w podrozdziale 85295 (pozostała działalność), należy rozgraniczyć 98 proc. środków na "świadczenia na rzecz osób fizycznych", czyli wypłaty dla mieszkańców, a pozostałe 2 proc. na wydatki jednostek budżetowych. 

Z pieniędzy trzeba się rozliczyć do 15 stycznia

Jednym z samorządów, który już dokonał zmian w budżecie na 2022 r. jest Bytom. Prezydent miasta Mariusz Wołosz w czwartek 22 września ogłosił, że jeszcze tego samego dnia pieniądze trafią na konta mieszkańców (uchwała o zmianie budżetu została uchwalona 19 września).

Przypomnijmy jednak, że ustawa o dodatku węglowym pozwala wojewodom przekazywać gminom środki w miesięcznych ratach. Ewentualna nadpłata środków, może być zaliczana na poczet kwoty należnej w miesiącu następnym, z wyjątkiem nadpłaty za grudzień.

W przypadku pojawienia się takiej nadpłaty, gmina musi ją zwrócić urzędowi wojewódzkiemu nie później niż do 20 stycznia 2023 r. Wcześniej, bo 15 stycznia mija termin na przedstawienie wojewodzie rozliczenie środków na wypłatę dodatku węglowego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!