Partnerzy portalu

Dodatkowe 14 mld zł dla samorządów będzie uzupełnieniem subwencji ogólnej

Między innymi odmrożenie funduszu świadczeń socjalnych, dodatkowe 14 mld zł dla samorządów jako uzupełnienie subwencji ogólnej i dodatkowy fundusz motywacyjny dla pracowników budżetówki przewiduje przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy budżetowej.
  • Rząd przyjął 9 czerwca projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej.
  • Wprowadzone zmiany dotyczą między innymi przekazania w 2023 r. dodatkowych środków finansowych dla samorządów w wysokości ponad 14 mld zł.
  • - Środki te będą stanowiły uzupełnienie subwencji ogólnej - wyjaśnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Dodatkowe środki dla samorządów wyniosą w 2023 r. ponad 14 mld zł

- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów - poinformowała w piątek (9 czerwca) Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

KPRM przypomina w komunikacie, że wprowadzone zmiany dotyczą między innymi przekazania w 2023 r. dodatkowych środków finansowych dla samorządów w wysokości ponad 14 mld zł.

"Środki te będą stanowiły uzupełnienie subwencji ogólnej" - wyjaśnia KPRM i uzupełnia, że projekt nowelizacji tzw. ustawy okołobudżetowej jest ściśle związany z projektem zmiany ustawy budżetowej na 2023 r. "Przewidziane propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie nowelizacji budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację" - wskazuje KPRM.

W piątek w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń podczas piątkowego briefingu prasowego poinformował, że 1 mld zł (z dodatkowych 14 mld zł) to jest subwencja oświatowa.

- 13 mld zł to są środki, które pozwolą samorządom realizować i wydatki bieżące i wydatki majątkowe - powiedział wiceminister. - Te pieniądze trafią do samorządów już po przyjęciu ustawy przez parlament i podpisaniu przez pana prezydenta. Spodziewamy się, że to będzie jesień tego roku - dodał Artur Soboń.

Odmrożony zostanie fundusz świadczeń socjalnych

"Od 1 lipca 2023 r. odmrożony zostanie fundusz świadczeń socjalnych (o kolejne 2 lata) w stosunku do wielkości zaplanowanej na 2023 r. Od dnia 1 lipca podstawą do naliczanie będą wartości z 2021 r. Rozwiązanie umożliwi przeznaczenie przez pracodawców wyższych środków na działalność socjalną organizowaną na rzecz pracowników" - poinformowano w komunikacie KPRM dotyczącym nowelizacji budżetu.

Jak wyjaśniono, od 1 stycznia 2023 r. podstawą naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r. w wysokości 4434,58 zł, a w przypadku nauczycieli kwota bazowa obowiązująca w dniu 1 stycznia 2019 r. w wysokości 3045,21 zł.

Zgodnie z nowymi przepisami podstawy w tej wysokości mają obowiązywać do 30 czerwca 2023 r. Natomiast od 1 lipca 2023 r. podstawą naliczania funduszu będzie wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r. w wysokości 5104,90 zł (czyli o 15,12 proc. wyższe), a w przypadku nauczycieli kwota bazowa obowiązująca w dniu 1 stycznia 2021 r. 3537,80 zł (czyli o 16,18 proc. wyższe).

Dodatkowy fundusz motywacyjny dla pracowników budżetówki

"Dla pracowników budżetówki utworzony zostanie dodatkowy fundusz motywacyjny, z którego będą przyznawane jednorazowe dodatki w roku 2023 r., w wysokości 3,2 proc. kwoty stanowiącej 5/12 planowanych na rok 2023 wynagrodzeń osobowych i uposażeń" - podaje KPRM.

"Dla nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, przedszkolu oraz innej formie wychowania przedszkolnego, przewidziany zostanie jednorazowy dodatek specjalny z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w wysokości 1125 zł" - stwierdzono w komunikacie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!