Partnerzy portalu

Dolnośląska KO: Środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych przyznawane w oparciu o kryteria polityczne

  • PAP
  • 14 grudnia 2020 - 15:37 | Aktualizacja: 14 grudnia 2020 - 16:39
Podział środków w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dokonywany był w oparciu o kryteria polityczne, a nie merytoryczne – podkreślali w poniedziałek dolnośląscy parlamentarzyści KO, którzy w tej sprawie wystosowali interpelację do premiera.

Na konferencji prasowej poświęconej rozstrzygnięciom rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych b. szef PO Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że projekt ten jest podobny do projektu tzw. schetynówek, który powstał za czasów rządów PO-PSL i dotyczył przebudowy dróg lokalnych. "Dzisiaj ten pomysł wraca, ale z politycznym piętnem polityki PiS" - stwierdził.

"Jako parlamentarzyści KO interpelujemy dzisiaj do premiera, bo podział tych środków jest stricte polityczny. Zdajemy sobie sprawę, że pieniędzy jest zawsze mało, że na budowę, przebudowę infrastruktury, ale też wielu innych inwestycji potrzebne jest dużo więcej pieniędzy, niż wynika to z możliwości budżetowych. Dlatego musimy mieć dzisiaj pewność, że te pieniądze trafią tam, gdzie są najbardziej potrzebne, tam gdzie zostaną szybko i skutecznie wydane" - mówił były przewodniczący PO.

Przypomniał, że pierwsze rozstrzygnięcie w ramach tzw. schetynówek dotyczyło budowy drogi w województwie mazowieckim, w gminie rządzonej przez wójta z PiS. "Mówiłem wtedy i powtarzam: drogi lokalne i cała infrastruktura nie mają barw politycznych. Stąd mój apel do premiera Mateusza Morawieckiego. To premier rządu powinien mieć wpływ na to, żeby te pieniądze trafiały na dobre i ważne projekty" - podkreślił Schetyna.

Zdaniem posła Michała Jarosa projekt jest krzywdzący nie tylko dla okręgu wrocławskiego, ale również wałbrzyskiego, czy jeleniogórsko-legnickiego. "Chcemy, żeby te środki były wydawane w sposób właściwy, żeby były określone kryteria merytoryczne, a nie kryteria polityczne" - mówił polityk

Zwrócił uwagę, że wiele samorządów nie otrzymało wsparcia m.in. dlatego, że są zarządzane przez wójtów, czy burmistrzów z innego środowiska politycznego. Wskazał natomiast, że trzy gminy, którymi zarządzają komisarze z nadania rządu, dostały 100 proc. środków, o które się ubiegały.

"Chcemy, żeby to nie było tak, że rząd daje swoim, tylko ma dawać wszystkim. Na koniec mieszkańcy danego powiatu czy gminy nie są polityczni. Tam mieszkają wyborcy PiS-u, Konfederacji, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL-u, wszystkich. Środki powinny być kierowane tam, gdzie są największe potrzeby" - podkreślił.

W skali kraju poprzez Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, którego źródłem finansowania jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, samorządom udzielane jest łącznie 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia. Pierwsze 6 mld zł już rozdysponowano w ramach pierwszego etapu. W ubiegły wtorek premier Morawiecki poinformował o uruchomieniu kolejnych 4 mld zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!