Partnerzy portalu

Drugi nabór do Programu Inwestycji Strategicznych na przełomie listopada i grudnia

Mamy nadzieję ogłosić drugi nabór do Programu Inwestycji Strategicznych z Rządowego Funduszu Polski Ład na przełomie listopada i grudnia – zadeklarowała w poniedziałek w Katowicach prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

Podczas poniedziałkowego briefingu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że tego dnia przedstawiciele BGK rozmawiali z samorządowcami z regionu nt. przygotowania do kolejnego etapu Programu Inwestycji Strategicznych oraz spostrzeżeń i konkluzji po zakończeniu jego pierwszego etapu.

Daszyńska-Muzyczka wyjaśniła, że BGK realizuje obecnie cykl spotkań z każdym województwem, podsumowując pierwszy nabór programu, który będzie skutkował możliwością realizowania w całej Polsce ponad 4 tys. inwestycji. "To ogromne przedsięwzięcie. Ale jednocześnie ogłaszamy wstępne założenia drugiego naboru, który mamy nadzieję ogłosić na przełomie listopada i grudnia" - wskazała.

Drugi nabór tuż-tuż

Szefowa BGK uściśliła, że w naborze tym samorządy również będą mogły złożyć trzy wnioski. "Dzisiaj jeszcze dopracowujemy szczegóły co do tego, jak będą wyglądać limity tych wniosków i jak będzie wyglądać kwota, która będzie uruchamiana w postaci promes inwestycyjnych" - zasygnalizowała.

Dodała, że w drugim naborze, w którym będą mogły składać wnioski wszystkie samorządy, zostanie uruchomiony program kierowany do gmin, gdzie znajdowały się Państwowe Gospodarstwa Rolne.

"Chcemy, żeby te gminy, najczęściej najbiedniejsze, które nie korzystały z inwestycji i możliwości ich realizowania, bo nie starczało środków, dzisiaj mogły takie inwestycje zrealizować" - powiedziała.

"To będzie jeden priorytet, a łączne dofinansowanie bezzwrotne będzie sięgało 98 proc. Oznacza to, że te samorządy będą musiały tylko zabezpieczyć 2 proc. wkładu własnego. To przełomowe i bardzo ważne rozwiązanie, bo chcemy podwyższać jakość życia każdego mieszkańca; zadbać, żeby te nasze małe ojczyzny miały takie same szanse, jak większe miasta" - podkreśliła Beata Daszyńska-Muzyczka.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest przez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania zależy od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!