Partnerzy portalu

Dworczyk:1 mld 682 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych trafi na Dolny Śląsk

  • PAP
  • 25 października 2021 - 14:06
W ramach Programu Inwestycji Strategicznych rozdysponowano ponad 24 mld zł; wpłynęły wnioski w sumie na ponad 90 mld zł - poinformował w poniedziałek we Wrocławiu szef KPRM Michał Dworczyk. Na Dolny Śląsk trafi 1 mld 682 mln zł.

Jak powiedział, w skali kraju na różnego rodzaju zadania wpłynęły wnioski na ponad 90 mld zł. Rozdysponowane w ramach programu zostały ponad 24 mld zł. Do województwa dolnośląskiego trafi 1 mld 682 mln zł i łącznie z tych środków zrealizowanych zostanie blisko 300 projektów.

"Dziś jest historyczny moment, jeśli chodzi o inwestycje dla jednostek samorządu terytorialnego i bez wątpienia ważny dla całego kraju" - podkreślił Dworczyk podczas konferencji, na której ogłoszono wyniki pierwszego naboru w ramach Programu Inwestycji Strategicznych - Polski Ład dla Samorządów.

Według niego program jest elementem zrównoważonego rozwoju. "Bardzo dużo środków kierujemy do tych regionów, które do tej pory były mniej doinwestowane, czyli mogły liczyć na mniejsze dotacje w ostatnich latach w ramach działań rządów Zjednoczonej Prawicy. Staramy się nadrabiać te różnice i ten program jest kolejnym krokiem w tym kierunku. Dużo dofinansowań, które trafi na południe Dolnego Śląska, jest właśnie namacalnym dowodem, że realizujemy program zrównoważonego rozwoju" - mówił szef KPRM.

Wyjaśnił, że projekty, które będą realizowane z Funduszu Polski Ład, są bardzo różne. To - jak mówił - zarówno inwestycje drogowe, kanalizacyjne, inwestycje w infrastrukturę szkolną, czy sportową. "Bardzo się cieszę się, że powiat kłodzki z południa Dolnego Śląska otrzymuje ponad 100 mln zł na realizację szeregu ważnych projektów oraz że Wrocław, jako stolica województwa, otrzymuje również ponad 100 mln zł dofinansowania" - dodał.

Dworczyk podkreślił, że program to początek większej całości; w tym roku, zgodnie z zapowiedzią premiera, możemy się spodziewać kolejnego naboru wniosków.

Dodał, że dzięki współpracy i spotkaniom z samorządowcami, które realizowane były przez ostatnie miesiące, można było wypracowywać ponadpartyjne porozumienia i projekty ważne z punktu widzenia mieszkańców i lokalnych samorządowców. "Te pieniądze to bardzo ważny impuls, zwłaszcza po okresie pandemii nie tylko dla gospodarki i przedsiębiorców, ale także dla całego kraju" - zaznaczył.

Posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka dodała, że środki z programu zostały przekazane na infrastrukturę drogową, ale także - co jak mówiła - ważne dla mniejszych gmin, infrastrukturę kanalizacyjną, sportową, edukacyjną, czy turystyczną.

"Cieszymy się ogromnie z tych środków, które zostały przekazane na województwo dolnośląskie jako całość, jako region. Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się regionem, ale to też zobowiązuje do utrzymania tej dynamiki rozwoju. Inwestycje, szczególnie te prorozwojowe w tym infrastrukturalne, czy drogowe decydują o tym, czy dany region rozwija się, czy nie, czy pojawi się nowy inwestor" - mówił marszałek województwa Cezary Przybylski

"Jesteśmy niezwykle miło zaskoczeni. To bardzo dobra wiadomość dla Wrocławia. Tych inwestycji, na które otrzymaliśmy dofinasowanie nie mieliśmy w planie, bo środków nie zawsze jest tyle, żebyśmy mogli zaspokoić wszystkie potrzeby. Wreszcie będziemy mogli przeprowadzić remont ulicy Pomorskiej, która od wielu lat czeka na renowację. To jedna z większych arterii w mieście. Łączny koszt tej największej inwestycji to ok. 100 mln zł" - powiedział z kolei skarbnik Wrocławia Marcin Urban.

Wrocław otrzymał również dofinansowanie na rewaloryzację Bastionu Sakwowego w wysokości ponad 18 mln zł oraz na budowę kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Ślęzę w ciągu ulic Trawowa - Francuska - ponad 4 mln zł.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski wskazał, że dotacje w ramach programu trafią także do mniejszych gmin, nie tylko w okręgu wrocławskim. "To jest szansa nadgonienia pewnych rzeczy, które w tych gminach z powodów finansowych nie mogły się zdarzyć" - zaznaczył.

Dodał, że większość z 290 projektów to projekty drogowe. "To także ponad 40 projektów wodociągowo-kanalizacyjnych, w tym budowa 7 nowych oczyszczalni, inwestycje związane z gospodarką śmieciami, z oświetleniem, z obniżeniem energochłonności budynków i instalacji" - wyliczał.

"To wielka szansa, jaka staje przed Dolnym Śląskiem. (...) Teraz przed samorządami duża praca organizacyjna związana z wydatkowaniem tych pieniędzy. Mam nadzieję, że żadna złotówka się nie zmarnuje i że w przeciągu dwóch lat Dolny Śląsk będzie na wyższym poziomie infrastrukturalnym i cywilizacyjnym" - mówił wojewoda.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!