Partnerzy portalu

Dworczyk: Unijny Certyfikat Covid nie ogranicza możliwości przemieszczania się

  • PAP
  • 1 lipca 2021 - 14:44
Wprowadzenie Unijnego Certyfikatu Covid nie ogranicza możliwości przemieszczania się i nie łamie przepisów prawa międzynarodowego - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień podczas konferencji prasowej pytany był - czy wprowadzenie Unijnego Certyfikatu Covid nie ogranicza praw do swobodnego poruszania się między państwami.

Dworczyk podkreślił, że certyfikat nie ogranicza możliwości przemieszczania się, ponieważ bez niego, jeżeli mamy udowodniony testem fakt bycia zdrowym, możemy bez problemu poruszać się.

"To, że poszczególne kraje wprowadzają określone ograniczenia dla osób, które nie mają testu, bądź nie są skutecznie zaszczepione, to są suwerenne decyzje tych państw" - zaznaczył szef KPRM. Jak podkreślił - decyzje te "nie łamią przepisów prawa międzynarodowego".

Przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban zwrócił uwagę, że osoby w pełni zaszczepione też mogą same się zarazić i zarażać inne osoby.

"Liczymy przede wszystkim na rozsądek ludzi. Jeżeli, ktoś ma objawy infekcji górnych dróg oddechowych, powinien zgłosić się do lekarza i do czasu wykluczenie COVID-19 traktować siebie jako osobę chorą" - powiedział prof. Horban.

Zaznaczył, że zaszczepienie daje relatywnie łagodny przebieg COVID-19. Zdecydowana większość osób zaszczepionych, która zachoruje, nie wymaga pomocy szpitalnej - dodał prof. Horban.

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej jest uznawany Unijny Certyfikat Covid. Obowiązujące we wszystkich krajach UE zaświadczenie potwierdza zaszczepienie przeciw Covid-19 lub przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat jest darmowy, może mieć formę papierową lub cyfrową (wyświetlany w aplikacji na smartfonie), zawsze ma kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE. Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych, każdy certyfikat jest także dostępny w języku angielskim.

W Polsce pobrano do tej pory 4 mln Unijnych Certyfikatów COVID.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!