Partnerzy portalu

Fundusz Dróg Samorządowych: Decyzja zapadła. PiS wycofuje się z opłaty paliwowej

Zapadła decyzja o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Zapadła decyzja o wycofaniu ustawy benzynowej. Będziemy szukać innych metod na zgromadzenie środków potrzebnych na budowę. Na pewno nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli" - powiedział prezes PiS.

Złożony przez grupę posłów PiS projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - którego pierwsze czytanie odbyło się w ubiegłym tygodniu w Sejmie - zakładał dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz miał być zasilać nową opłatą paliwową w wysokości 20 groszy za litr. 

Projekt spotkał się jednak z ostrą krytyką i to różnych środowisk. Krytykowali go samorządowcy, przewoźnicy, a nawet poseł PiS. - Zwracam się do kierownictwa partii o wycofanie tego złego projektu - mówił poseł Łukasz Rzepecki w Sejmie.

Zarząd Związku Miast Polskich wyliczył, że cały „zysk” dla samorządów wynosić będzie raptem kilkaset milionów złotych, czyli o wiele za mało, by faktycznie poprawić jakość dróg w gminach i powiatach.

Z kolei zdaniem Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wprowadzenie opłaty drogowej podnoszącej ceny paliwa spowodowałoby pogorszenie rentowności transportowych spółek. - Przewoźnicy nie będą w stanie przerzucić wyższych kosztów działalności na swoich klientów – argumentował prezes ZMPD Jan Buczek.

Proponowany w poselskim projekcie pomysł utworzenia Funduszu Dróg Samorządowych (FDS) popierał natomiast Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

- Uznaliśmy, że pomimo iż jest to obciążenie społeczne, to w dzisiejszej sytuacji i tak paliwo jest tańsze niż było pewien czas temu, więc wprowadzenie opłaty drogowej nie spowoduje osiągnięcia ceny paliwa, która będzie trudno akceptowalna rynkowo i społecznie" – stwierdził prezes związku Jan Styliński.

Jego zdaniem perspektywa polepszenia stanu infrastruktury samorządowej była najmocniejszym punktem poselskiego projektu i próbą zmierzenia się z niedostatecznym finansowaniem dróg samorządowych.

KOMENTARZE5

  • sprawny samorzad 1.8 2017-07-18 09:20:35
    Ja widzę inne źródła finansowania dróg lokalnych tj.: likwidacja nieefektywnych1000 małych gmin - 2,3 mld zł oszczędności rocznie, wyeliminowanie wydatkow na biura polityczne w samorzadach i wycieczki krajoznawcze samorzadowców - 225 mln zł, likwidacja biurokracji samorządowej i ograniczenie wy...nagrodzeń działaczom samorządowym- 600 mln zł, likwidacja pracy na czarno cudzoziemców- z PIT 4,5 mld zł nie licząc wpływów do ZUS i NFZ. Jak widać można około 7 mld zł rocznie wydostać z "czarnej dziury" bez obciążania obywateli, a drogi będziemy mieli w standardzie ponad europejskim.  rozwiń
  • bezpartyjny 2017-07-18 08:21:55
    O! Dobrotliwy ojczulek narodu okazał łąskę swojemu ludowi.
  • Państwo bezprawia! . 2017-07-18 06:19:43
    Do Jerzy Organiściak - radny: W mistrzowski sposób się wyfiksował Jarosław od obniżenia akcyzy na paliwa lub jej zlikwidowanie co wcześniej osobiście zapowiadał , haracze jakimi jesteśmy obłożeni jako odbiorcy wszystkich źródeł energii są patologicznie zbyt wysokie , Państwo morze uprawiać tzw.... lichwę , brawo PiS oficjalnie gangsterzy?  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!