Partnerzy portalu

Fundusze UE na badania i rozwój w perspektywie 2021-27 sięgną 14 mld euro

  • PAP
  • 6 lutego 2020 - 14:00
"W perspektywie 2021-27 środki na badania, rozwój i innowacje nie będą mniejsze niż w tej perspektywie, która jest za nami" - zapowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk podczas Forum Akademicko-Gospodarczego "Uczelnie i przedsiębiorstwa na rzecz stabilnego rozwoju", które w czwartek rozpoczęło się na Politechnice Warszawskiej. Fundusze na innowacyjność polskiej gospodarki wyniosą ok. 14 mld euro.

Konferencję "Uczelnie i Przedsiębiorstwa na rzecz stabilnego rozwoju" zorganizowało na Politechnice Warszawskiej Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze, które stymuluje programy na potrzeby gospodarki i wspiera uczelnie prowadzące takie badania. Członkami stowarzyszenia są szefowie firm oraz rektorzy uczelni publicznych i prywatnych.

Czwartkową konferencję otwierał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk, który stwierdził, że "fundusze europejskie są podstawą, kręgosłupem finansowym dla prac badawczo rozwojowych".

"Wiemy, że w tej perspektywie, która dobiega końca tak było. Jeszcze realizujemy szereg projektów zarówno w zakresie infrastruktury badawczo-rozwojowej, jak i samych projektów badawczo-rozwojowych. Nie zdradzę chyba żadnej tajemnicy, jak powiem, że w perspektywie, która jest przed nami; w perspektywie 2021-27 akurat środki na badania, rozwój i innowacje nie będą mniejsze niż w tej perspektywie, która jest za nami. To jest bardzo ważna informacja - powiedział wiceminister Bortniczuk.

Jak dowiedziała się PAP w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, fundusze UE na badania, rozwój i innowacje polskiej gospodarki w perspektywie 2021-2027 sięgną ok. 14 mld euro, czyli ok. 60 mld złotych. "Konkretnej kwoty jednak nie możemy podać, bo negocjacje cały czas trwają" - zastrzegł dyrektor biura komunikacji ministerstwa Stanisław Krakowski.

Wiceminister dodał, że "Unia Europejska stawia na badania, rozwój i innowacje. Stawia na współpracę świata akademickiego ze światem biznesu, bo najzwyczajniej w świecie nie ma innego wyjścia w tak dynamicznie rozwijającym się świecie". Według Bortniczuka, "świat nauki kreuje nowe zawody, nowe wyzwania, a dydaktyka musi odpowiadać na te wyzwania z korzyścią dla przedsiębiorczości".

Obecny również na konferencji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Sebastian Skuza stwierdził, że 2019 rok "powinien być jeszcze lepszy jeśli chodzi o nakłady na B+R" [badania i rozwój - dop. red].

"To zasługa uczelni, ale również przedsiębiorstw. Tu widać współpracę z biznesem. Powstają kierunki, które tworzy ustawa innowacyjna wprowadzająca szeroki katalog możliwości odliczeń ze względu na inwestycje w badania i rozwój oraz współpracę z biznesem" - tłumaczył wiceminister Skuza. Według niego "jest co dzielić i o co walczyć, bo środki wzrastają".

Jak do tej pory, perspektywie 2014-2020 wsparto z funduszy europejskich ponad 3,5 tys. jednostek naukowych i przedsiębiorstw w zakresie prowadzenia prac B+R. W tym czasie wdrożono 1420 wyników prac badawczo rozwojowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!