Partnerzy portalu

Gdańsk przeznaczy ponad 91 mln zł na organizacje pozarządowe

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 28 października 2021 - 15:44
Gdańscy radni uchwalili program współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi na 2022 rok. Na jego realizację trafi ponad 91 mln zł. Celem programu jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, kształtowanie świadomości i podnoszenie kompetencji organizacji.
  • Miastu zależy na tym, aby jak największa liczba organizacji uczestniczyła w dialogu samorządu z sektorem obywatelskim - powiedział wiceprezydent Gdańska Monika Chabior.
  • Zachęcamy organizacje do tego, żeby tworzyły swoje oferty w taki sposób, by nikogo one nie wykluczały. Program przygotowano wspólnie z przedstawicielami organizacji pozarządowych - dodała.
  • W 2022 r. zaplanowano zlecenie organizacjom pozarządowym zadań za ponad 91 mln zł.

Wiceprezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior podkreśliła w czasie obrad, że współpraca miasta z NGO-sami odbywa się na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji, jawności, równości i zrównoważonego rozwoju.

Zapewniła, że miastu zależy na tym, aby jak największa liczba organizacji uczestniczyła w dialogu samorządu z sektorem obywatelskim. "Zachęcamy organizacje do tego, żeby tworzyły swoje oferty w taki sposób, by nikogo one nie wykluczały" - powiedziała.

Zaznaczyła, że program przygotowano wspólnie z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Opisuje on cele, zasady i formy współpracy. Określa priorytetowe obszary i wysokość kwot na zlecanie zadań miasta organizacjom pozarządowym. Ponadto są w nim zasady zawierania partnerstw, ogłaszania i przeprowadzania konkursów ofert, konsultowania i tworzenia aktów normatywnych wspólnie z NGO-sami, a także oceny i monitoringu programu.

Szczegółowym celem współpracy jest kształtowanie świadomości i podnoszenie kompetencji organizacji w zakresie realizacji zadań publicznych zgodnie z zasadami dostępności.

W 2022 r. zaplanowano zlecenie organizacjom pozarządowym zadań za ponad 91 mln zł.

Przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska Beata Dunajewska wyjaśniła, że najwięcej - ponad 50,7 mln zł - miasto przekaże na zadania związane z pomocą społeczną, w tym z pomocą rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej. Ponad 6,8 mln zł otrzymają organizacje na wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej, a kolejne 638 tys. zł na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej.

Prawie 1 mln zł trafi do organizacji pozarządowych prowadzących działalność na rzecz integracji cudzoziemców. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na prowadzenie miejskiego centrum informacji i wsparcia imigrantów, prowadzenie letniej świetlicy wielokulturowej dla dzieci i na nieodpłatne kursy języka polskiego.

"Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przekaże 500 tys. zł z PFRON dla osób niepełnosprawnych. Na pomoc seniorom miasto wyda 970 tys. zł. Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi chcemy też prowadzić działania na rzecz dzieci i młodzieży. Na ten cel przeznaczymy ponad 675 tys. zł" - wymieniała radna.

Na aktywizację zawodową osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem przeznaczonych zostanie 370 tys. zł, a na ekologię, ochronę zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego - 560 tys. zł. Na działania związane m.in. z upowszechnianiem i z ochroną wolności, praw człowieka i swobód obywatelskich wydzielono 780 tys. zł, a na działania w zakresie kultury ponad 6,1 mln zł.

"W 2022 r. Gdańsk zabezpieczy na współpracę z organizacjami pozarządowymi ponad 91 mln 419 tys. zł. To ponad 10 mln zł więcej niż w obecnym roku"- podkreśliła Dunajewska.

Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 21 radnych. Od głosu wstrzymało się 10 osób.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!