Partnerzy portalu

GfK: możliwe pogłębienie tendencji spadkowej klimatu konsumenckiego w Polsce

  • PAP
  • 29 września 2020 - 16:05
Wrześniowy odczyt Barometru Nastrojów Konsumenckich GfK, który wyniósł we wrześniu -14,5 i był o 3,4 p.p. niższy niż w sierpniu, wskazuje na możliwe pogłębianie się tendencji spadkowej klimatu konsumenckiego w Polsce - podało we wtorek GfK.

"Sierpniowe wyhamowanie szybkiego odbudowywania się notowań, we wrześniu zostało wzmocnione strachem przed drugą falą pandemii i kolejnym lockdownem" - napisano w komunikacie.

Dodano, że we wrześniu wśród składowych Barometru Nastrojów Konsumenckich istotnie spadły oceny bieżącej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Spadek wyniósł 6,6 p.p., z poziomu -7,5 do -14,1. Wzrosły natomiast oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego o 3,1 p.p., z poziomu -8,3 do -5,2.

Spadły natomiast oceny przyszłej sytuacji gospodarczej kraju o 2,7 p.p., z poziomu -29,1 do -31,8. Spadła również skłonność do zakupów - o 7,7 p.p., z poziomu 0,8 do -6,9.

Jak podaje GfK wrzesień był drugim miesiącem z rzędu, w którym wyraźnie pogarszały się nastroje konsumenckie.

"I choć obecna dynamika spadku nie jest równa dynamice wzrostowej obserwowanej podczas odbudowywania się głównego wskaźnika nastrojów konsumenckich w okresie od maja do lipca, to wyraźnie widać odwracanie się trendu. Strach przed drugą falą zachorowań, obawy o skalę przywracanych restrykcji oraz ogólna niepewność z tym związana kształtuje obecnie nastroje konsumentów i wydaje się, iż będzie wpływała na nie w nadchodzących miesiącach" - dodaje GfK.

W komunikacie napisano, że obrazy nieodległej kwietniowej rzeczywistości oraz wizja możliwego powrotu do modelu funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki z tamtych dni nie powodują już paniki, ale są nadal żywe w świadomości konsumentów.

"Ich niepewność pogłębia także perspektywa nadchodzącego sezonu grypowego, który w normalnych okolicznościach nie wzbudzałby szczególnego niepokoju, jednak tegoroczny jesienno-zimowy sezon zachorowań będzie z pewnością szczególny z powodu równoległej wzrastającej fali infekcji wirusem covid-19" - dodano.

Zdaniem cytowanej w komunikacie Agnieszki Sory, prezes i dyrektor zarządzająca GfK, wydaje się, iż w najbliższej perspektywie dalsze schładzanie nastrojów będzie nieuniknione.

"Powoli poznajemy konsekwencje wzmożonego ruchu turystycznego, powrotów z wakacji, otwarcia szkół i większości sektorów gospodarki. Tak długo, jak sytuacja epidemiczna, a za nią gospodarcza, zarówno ta w Polsce, jak i na świecie, ulega pogorszeniu, tak długo będziemy obserwować dalsze spadki klimatu konsumenckiego. Rosnąca fala infekcji wirusem covid-19 pogłębia niepokój a powrót do szkół i przedszkoli, który wiąże się z dodatkowymi wydatkami w gospodarstwach z dziećmi, dodatkowo przekłada się na negatywną ocenę obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa i tłumaczy spadek indeksu" - dodaje Sora.

Badanie zrealizowano w dniach 4-9 września w ramach wielotematycznego badania omnibusowego e-Bus metodą CAWI (wspomaganych komputerowo wywiadów z respondentami z wykorzystaniem ankiety umieszczonej w internecie) na losowo-kwotowej, reprezentatywnej przedmiotowo, ogólnopolskiej próbie n=1000 osób. Struktura respondentów została dobrana i zrealizowana z zachowaniem rozkładu parametrów społeczno-demograficznych odzwierciedlającym rozkład tych cech w populacji generalnej. Cechy kontrolowane w badaniu: wykształcenie, płeć x wiek, województwo, klasa wielkości miejscowości.

Barometr może przyjmować wartości od -100 do +100 i jest to saldo pomiędzy opiniami pozytywnymi a negatywnymi. Dodatnia wartość barometru wskazuje na to, iż w danej fali badania liczba konsumentów nastawionych optymistycznie przeważa nad liczbą konsumentów nastawionymi pesymistycznie. Wartość ujemna barometru oznacza odwrócenie tej proporcji.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!