Partnerzy portalu

Gliński: rządowy program rozwoju dróg to wsparcie dla społeczności lokalnych

  • PAP
  • 28 czerwca 2021 - 14:19
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to wsparcie dla społeczności lokalnych w celu poprawy komunikacji, wspomagające zrównoważony rozwój kraju - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który w Brzezinach (Łódzkie) wziął udział w podpisaniu umów na dofinansowanie budowy dróg.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Nieprzypadkowo zaprosiliśmy media na podpisywanie umów dotyczących dróg lokalnych, samorządowych, które wspierane są z budżetu centralnego. Mamy obowiązek redystrybuować środki do społeczności lokalnych - w sposób równomierny dla wszystkich w naszym kraju. Rządowy program rozwoju dróg polega właśnie na tym; to wielkie wsparcie sięgające do 80 proc. dla najbiedniejszych gmin w celu poprawy komunikacji w obszarach lokalnych. Cieszę się, że tak ogromne, ponad miliardowe środki w skali roku możemy przeznaczać na te projekty" - podkreślił Gliński, który w poniedziałek w Brzezinach wziął udział w uroczystym podpisaniu pięciu umów dotyczących dofinansowania lokalnych inwestycji drogowych w ramach RFRD.

Jak zaznaczył, Prawo i Sprawiedliwość uczestnicząc w debacie politycznej, zawsze podkreśla jeden podstawowy fakt - konieczność zrównoważonego rozwoju Polski.

"Polska jest domem zarówno dla tych, mieszkających w miastach, jaki i w mniejszych ośrodkach czy wsiach. Ten zrównoważony rozwój powinien następować we wszystkich wymiarach, także m.in. w kulturalnym czy sportowym, cywilizacyjnym, edukacyjnym, społecznym. To obowiązek dla wszystkich polskich obywateli" - wyjaśnił wicepremier.

"Cieszę się, że gdziekolwiek jeżdżę po Polsce zawsze słyszę, że to jest przełom, że to cos niebywałego, że można wreszcie w takiej skali otrzymywać wsparcie na potrzeby lokalne - na to, co jest ludziom do życia potrzebne, czyli przyzwoity poziom dróg" - dodał.

Zapewnił również, że rząd będzie zawsze realizował te potrzeby. "To ma być Polska dla wszystkich, Polska zrównoważonego rozwoju. Nie tak jak nasi poprzednicy forsowali obłędny pomysł rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego. To miało być wsparcie dla rozwoju tych, którzy są i tak najsilniejsi, dla rozwoju wielkich aglomeracji. Tymczasem one rozwijają się w sposób naturalny" - podkreślił.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zauważył, że inwestycje, które uzyskały wsparcie w ramach podpisanych umów, były planowane od lat.

"Gdybyśmy pojechali w teren i porozmawiali z mieszkańcami, którzy nieopodal tych dróg mieszkają, oni powiedzieliby nam, jak te inwestycje są ważne. My sami nie mamy świadomości, na ile każda z tych dróg - często ze ścieżką rowerową i większym poboczem, a więc bezpieczniejsza - ułatwi codzienne funkcjonowanie.(...) Oczywiście, edycje programu rozwoju dróg będą ponawiane, będą nowe nabory. Zachęcam samorządowców z regionu łódzkiego do przygotowywania kolejnych projektów" - podkreślił.

Jak przypomniał wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, każdego roku rząd PiS przeznacza ponad 150 mln zł na infrastrukturę drogową w woj. łódzkim; również w przyszłym roku program Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg będzie kontynuowany.

"Podpisaliśmy w poniedziałek umowy, których łączna wartość to 13,5 mln zł, z czego dofinansowania rządowe wyniosły ponad 80- proc. czyli ponad 10 mln zł na inwestycje w samorządach powiatu brzezińskiego i łódzkiego wschodniego. Będą one służyły mieszkańcom dojeżdżającym do pracy, szkół czy na zakupy" - zaznaczył.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!