Partnerzy portalu

Górnicze spółki i instytucje odwołały uroczystości barbórkowe

  • PAP
  • 10 listopada 2021 - 14:38
Górnicze spółki zdecydowały o odwołaniu tegorocznych uroczystości barbórkowych ze względu na zagrożenie epidemiczne. W środę decyzję w tej sprawie ogłosił m.in. największy krajowy producent węgla - zatrudniająca 39 tys. pracowników Polska Grupa Górnicza. Obchody odwołał też Wyższy Urząd Górniczy.

Jako pierwsza decyzję o odwołaniu uroczystości podjęła w miniony poniedziałek Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). W środę, oprócz PGG, odwołanie obchodów w tradycyjnej formule potwierdziły również m.in. Tauron Wydobycie oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

W Polskiej Grupie Górniczej, która wstępnie planowała centralną uroczystość barbórkową na 3 grudnia w sali katowickiej Akademii Muzycznej, koronawirusem zakażonych jest obecnie 67 pracowników, a 71 przebywa w kwarantannie.

"Mając na uwadze bezpieczeństwo pracowników oraz wytyczane sztabu kryzysowego działającego w PGG, w związku z pandemią zarząd podjął decyzję o odwołaniu zaplanowanych na grudzień uroczystości barbórkowych zarówno w kopalniach i zakładach spółki, jak i uroczystości centralnych" - poinformował w środę PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Również w skupiającej trzy kopalnie spółce Tauron Wydobycie, ze względów profilaktycznych nie odbędzie się w tym roku tradycyjna akademia barbórkowa, a obchody ograniczą się do wewnętrznego spotkania dla pracowników, którzy otrzymali odznaczenia państwowe i branżowe. Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni i w formule zapewniającej zachowanie bezpiecznych odległości, a wszyscy jego uczestnicy będą przy wejściu proszeni o okazanie dokumentu potwierdzającego szczepienie - podała spółka.

"Dzięki wzmożonym środkom bezpieczeństwa, górnicy z zakładów w Jaworznie, w Libiążu i w Brzeszczach mogli dotychczas efektywnie pracować pomimo sytuacji pandemicznej. Zależy nam na dalszym minimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, stąd tegoroczne obchody barbórkowe w spółce będą miały charakter symboliczny. Bezpieczeństwo górników stawiamy zawsze na pierwszym miejscu" - podkreśla prezes Taurona Wydobycie Jacek Pytel.

Decyzję w sprawie odwołania barbórkowych obchodów podjęła także w środę Spółka Restrukturyzacji Kopalń, zajmująca się likwidacją i zagospodarowaniem pogórniczego majątku. Firma zamierzała świętować 3 grudnia w Operze Śląskiej w Bytomiu. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, w tym roku nie będzie ani centralnej uroczystości, ani obchodów w poszczególnych oddziałach firmy. Zaproszeni wcześniej do Opery goście otrzymają m.in. dwupłytowy album z najpiękniejszymi ariami operowymi i operetkowymi, nagranymi przez artystów bytomskiej sceny, a także wydane przez SRK górnicze kalendarze.

W ostatnim czasie w spółce restrukturyzacyjnej zakończono proces wręczania odznaczeń państwowych, stopni górniczych oraz medali wybitych z okazji XX-lecia firmy, które miały być przekazane pracownikom podczas ubiegłorocznej Barbórki. "Wolelibyśmy spotkać się w innych warunkach, typowych górniczego dla święta, ale ubiegłoroczna epidemia spowodowała, że nie odbyły się uroczystości barbórkowe" - tłumaczył pełniący obowiązki prezesa SRK wiceprezes Radosław Wojtas. Na uroczystość pracowników zapraszano w niewielkich grupach, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Obchodzony 4 grudnia Dzień Górnika co roku był okazją do uroczystych spotkań i akademii, a w kościołach odprawiane są msze w intencji pracowników kopalń. Odbywają się spotkania emerytów górniczych, a także tradycyjne biesiady piwne. W ubiegłym roku z powodu epidemii większość masowych uroczystości odwołano lub zmieniono ich formułę. Zakładano, że w tym roku obchody odbędą się z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Obserwowany w ostatnim czasie wzrost zachorowań skłonił jednak spółki węglowe do zmiany planów.

Od początku listopada kopalnie notują wzrost zakażeń koronawirusem wśród pracowników. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej w środę potwierdzono sześć nowych zakażeń: jedno w kopalni Pniówek, dwa w kopalni Borynia i trzy w biurze zarządu. Na kwarantannie przebywa 57 pracowników JSW. Od początku pandemii zakażonych było 5970 pracowników jastrzębskiej spółki, a wyzdrowiały 5892 osoby.

Obchody Barbórki odwołała także najważniejsza górnicza instytucja - Wyższy Urząd Górniczy (WUG), nadzorujący ruch zakładów górniczych i kontrolujący przestrzeganie norm bezpieczeństwa w kopalniach. Nadzór górniczy zamierzał świętować Barbórkę 25 listopada w mieszczącej blisko tysiąc osób sali koncertowej Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek - Katowice Miasto Ogrodów, która miała być wypełniona w niespełna jednej trzeciej. W środę akademię odwołano.

"Podobnie jak przed rokiem obchody górniczego święta ograniczone zostaną do mszy świętej w intencji pracowników nadzoru górniczego i ich rodzin oraz do kameralnych spotkań w okręgowych urzędach górniczych i Specjalistycznym Urzędzie Górniczym" - podał WUG. Dodał, że aby zminimalizować negatywne skutki pandemii, wszelkiego rodzaju spotkania będą odbywały się w zgodzie z obowiązującymi przepisami oraz zaleceniami i rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia, medycznych ekspertów i służb sanitarnych.

Przedstawiciele nadzoru górniczego wskazują, że gdy przed rokiem po raz pierwszy odwoływano uroczystości barbórkowe, wszyscy mieli nadzieję, że taka sytuacja już się nie powtórzy. Jeszcze w miniony poniedziałek WUG zapraszał gości na listopadowe spotkanie, apelując o zachowanie rygorów bezpieczeństwa.

"Niestety, obserwowany w ostatnim czasie znaczny wzrost zachorowań skłonił nas - podobnie jak praktycznie wszystkich przedsiębiorców górniczych - do zmiany planów. Zdrowie, życie i bezpieczeństwo ludzkie są bowiem wartościami najwyższymi" - poinformował w środę Urząd, zaznaczając, iż po ustaniu zagrożenia epidemicznego WUG wróci do tradycji organizowania uroczystości barbórkowych pracowników nadzoru górniczego. "Nie wykluczamy, że uroczyste obchody Barbórki 2021 odbędą się w późniejszym terminie" - podał Urząd.

Barbórka - tradycyjny Dzień Górnika - obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w innych regionach, gdzie świętują górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite - kruszywa, piasek i żwir - w Polsce jest ponad 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia ok. 180 tys. pracowników, w tym niespełna 80 tys. w kopalniach węgla kamiennego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!