Partnerzy portalu

Gorzów Wielkopolski: Budżet na 2020 r. rekordowy w historii miasta

Projekt budżetu Gorzowa Wielkopolskiego na 2020 r. zakłada prawie 373 mln zł na inwestycje. Wydatki określono w nim na poziomie ponad 1,1 mld zł, a dochody samorządu mają wynieść prawie 956 mln zł - poinformowała Ewa Iwańska z Urzędu Miasta Gorzowa.
  • Zgodnie z projektem przyszłoroczny budżet Gorzowa będzie wyższy od tego z 2019 r.
  • Budżet 2020 będzie rekordowy w historii samorządu miasta.
  • Dzięki dodatkowym pieniądzom zarówno ze strony rządu, jak i Unii Europejskiej, miasto jest w stanie nie tylko dogonić stracony czas, ale również pobudzić rozwój - powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

Sesja budżetowa gorzowskiej rady miasta została zaplanowana na 19 grudnia br.

Zgodnie z projektem przyszłoroczny budżet Gorzowa będzie wyższy od tego z 2019 r., w którym dochody wyjściowo określono na 826,6 mln zł, a wydatki na ok. 959,3 mln zł, przy nakładach inwestycyjnych w kwocie 345,6 mln zł. Budżet 2020 będzie rekordowy w historii samorządu miasta.

"Jeżeli chodzi o kwoty, budżet wygląda naprawdę świetnie, ale nie nazwałbym go budżetem przełomu, tylko intensywnej kontynuacji. Realizujemy wcześniej przygotowane projekty, a dzięki pozyskaniu elastycznej linii kredytowej, możemy podjąć się wielu wyzwań" - powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

Dodał, że dzięki dodatkowym pieniądzom zarówno ze strony rządu, jak i Unii Europejskiej, miasto jest w stanie nie tylko dogonić stracony czas, ale również pobudzić rozwój.

Czytaj też: Budżety na 2020 r.: Analiza dochodów i wydatków samorządów

Prawie 213 mln zł miasto wyda na inwestycje związane z transportem i komunikacją. Do największych będą należały: przebudowa drogi krajowej nr 22 w ciągu ul. Walczaka, dalsze prace na ul. Kostrzyńskiej czy rozbudowa ul. Myśliborskiej. Duże kwoty pochłoną dalsze prace na ulicach Sikorskiego i Chrobrego związane z ich remontem i znajdujących się w ich ciągu linii tramwajowych. Ponad 8,5 mln zł magistrat przeznaczy na zakup autobusów elektrycznych.

Inwestycje w bazę edukacyjną pochłoną prawie 68 mln zł. W tym dziale ponad 45 mln zł zapisano na budowę centrum edukacji zawodowej i ponad 12 mln zł na trwającą rozbudowę o nowy pawilon Szkoły Podstawowej nr 20.

Na inwestycje w infrastrukturę komunalną zapisano w projekcie ponad 55,6 mln zł. Tutaj największe wydatki, na poziomie 43,6 mln zł, będą dotyczyły kontynuacji projektu związanego z zagospodarowaniem wód opadowych. Chodzi m.in. o dalszą rozbudowę kanalizacji deszczowej czy budowę zbiorników retencyjnych.

Na inwestycje w infrastrukturę sportową ujęto w projekcie budżetu 15,3 mln zł. 7 mln zostanie wydanych na rozpoczęcie budowy hali widowiskowo-sportowej, a ponad 7,6 mln zł - na modernizację stadionu lekkoatletycznego. Łącznie projekt budżetu zawiera 132 zadania inwestycyjne zaplanowane na przyszły rok.

W 2020 r. dochody miasta z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz pozostałych dochodów wyniosą prawie ok. 127,5 mln zł. Zakładane udziały w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, czyli PIT i CIT, to nieco ponad 175 mln zł. Subwencja ogólna wyniesie ponad 205 mln zł, a prawie 231,5 mln zł mają stanowić dotacje i środki niepodlegające zwrotowi.

W ramach wsparcia z UE i budżetu państwa magistrat spodziewa się ok. 155 mln zł, a dochody z gospodarowania majątkiem mają wynosić ponad 30 mln zł; dochody pozostałe określono na ponad 31 mln zł.

Na oświatę i wychowanie miasto zaplanowało w budżecie przeszło 275,6 mln zł, a zadania z zakresu pomocy społecznej - ponad 254 mln zł. Na transport i usługi miasto zarezerwowało prawie 66 mln zł. Na gospodarkę mieszkaniową i komunalną Gorzów wyda w przyszłym roku prawie 34 mln zł, na administrację 49,4 mln zł. Ok. 16,4 mln zł to kwota na kulturę, a na sport i turystykę zapisano ponad 12,5 mln zł. Blisko 5,5 mln zł zarezerwowano na budżet obywatelski ujęty w zadaniach inwestycyjnych.

Zgodnie z projektem budżetu planowany deficyt na poziomie ok. 153 mln zł ma zostać pokryty z wolnych środków i kredytu bankowego w kwocie prawie 106,7 mln zł. Na koniec 2020 r. dług Gorzowa ma wynieść ok. 276,8 mln zł, co będzie stanowić prawie 29 proc. dochodów ogółem.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!