Partnerzy portalu

Gorzów Wielkopolski: Rekordowy budżet na 2020 r.

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 19 grudnia 2019 - 17:32
W czwartek (19 grudnia) radni Rady Miasta Gorzów Wielkopolski przyjęli budżet na 2020 rok.
Jest on rekordowy w historii miasta.
  • Na inwestycje Gorzów Wielkopolski. wyda 369,5 mln zł.
  • Dochody miasta to prawie 952 mln zł, a wydatki wyniosą w 2020 r. 1,107 mld zł.
  • Przekraczamy magiczną kwotę miliarda zł. Przekraczamy ją w bardzo szybki sposób, bo pięć lat temu budżet oscylował w granicach 500 mln zł - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Za przyjęciem budżetu zagłosowało 18 radnych, żaden nie był przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Rada Miasta Gorzowa Wlkp. liczy 25 osób.

"Duży budżet, dlatego że tak naprawdę przekraczamy magiczną kwotę miliarda zł. Przekraczamy ją w bardzo szybki sposób, bo pięć lat temu budżet oscylował w granicach 500 mln zł. A co jest najważniejsze, pięć lat temu Gorzów przeznaczał 20 mln zł na inwestycje, a w tym budżecie będziemy mieli 370 mln zł na inwestycje" - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Według Wójcickiego rosnący budżet miasta wynika z jednej strony z bogacenia się miasta i jego mieszkańców, a z drugiej ze skutecznego pozyskiwania środków europejskich, jak również pieniędzy z innych źródeł zewnętrznych.

"To jest bezpieczny budżet. Nie ma tutaj żadnych zagrożeń. Jedyne niebezpieczeństwem jest to, czy poradzimy sobie z tymi inwestycjami. Bierzemy na sobie ogromną odpowiedzialność. Wiemy, że jest to bardzo ryzykowne, żeby w tym czasie - trudnym czasie - realizować tyle inwestycji, ale z drugiej strony to jest jedyna szansa, bo w tej chwili są środki europejskie. Nie możemy sobie przesunąć, powiedzieć - nie, to poczekajmy za dwa lata będziemy sobie robić drogi. Nie ma takiej opcji. W tej chwili są unijne dotacje, w tej chwili są dofinansowania i w tej chwili musimy je zrealizować" - zaznaczył prezydent Gorzowa.

W ujęciu inwestycji, miasto najwięcej wyda w 2020 r. na te związane z transportem i komunikacją, bo prawie 213 mln zł. Do największych będą należały: przebudowa drogi krajowej nr 22 w ciągu ul. Walczaka, dalsze prace na ul. Kostrzyńskiej czy rozbudowa ul. Myśliborskiej. Duże kwoty pochłoną dalsze prace na ulicach Sikorskiego i Chrobrego związane z ich remontem i znajdujących się w ich ciągu linii tramwajowych. Ponad 8,5 mln zł magistrat przeznaczy na zakup autobusów elektrycznych.

Inwestycje w bazę edukacyjną określono na prawie 68 mln zł. W tym dziale ponad 45 mln zł zapisano na budowę centrum edukacji zawodowej i ponad 12 mln zł na trwającą rozbudowę o nowy pawilon Szkoły Podstawowej nr 20.

Na inwestycje w infrastrukturę komunalną zapisano ponad 55,6 mln zł. Tutaj największe wydatki, na poziomie 27,6 mln zł, będą dotyczyły kontynuacji projektu związanego z zagospodarowaniem wód opadowych. Chodzi m.in. o dalszą rozbudowę kanalizacji deszczowej czy budowę zbiorników retencyjnych.

Na inwestycje w infrastrukturę sportową ujęto w budżecie 15,3 mln zł. 7 mln zostanie wydanych na rozpoczęcie budowy hali widowiskowo-sportowej, a ponad 7,6 mln zł - na modernizację stadionu lekkoatletycznego. Łącznie projekt budżetu zawiera ok. 170 zadania inwestycyjne zaplanowane na przyszły rok.

W 2020 r. dochody miasta z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz pozostałych dochodów wyniosą prawie ok. 130 mln zł. Zakładane udziały w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, czyli PIT i CIT, to nieco ponad 175 mln zł. Subwencja ogólna wyniesie ponad 205 mln zł, a prawie 231,5 mln zł mają stanowić dotacje i środki niepodlegające zwrotowi.

W ramach wsparcia z UE i budżetu państwa magistrat spodziewa się ok. 140 mln zł, a dochody z gospodarowania majątkiem mają wynosić ponad 30 mln zł; dochody pozostałe określono na ponad 31 mln zł.

Na oświatę i wychowanie miasto zaplanowało w budżecie ponad 275,6 mln zł, a zadania z zakresu pomocy społecznej - ponad 254 mln zł. Na transport i usługi miasto zarezerwowało prawie 66 mln zł.

Na gospodarkę mieszkaniową i komunalną Gorzów wyda w przyszłym roku prawie 34 mln zł, na administrację 49,4 mln zł. Ok. 17 mln zł to kwota na kulturę, a na sport i turystykę zapisano ponad 13 mln zł. Blisko 5,5 mln zł zarezerwowano na budżet obywatelski ujęty w zadaniach inwestycyjnych.

Zgodnie uchwałą budżetową planowany deficyt na poziomie 154,8 mln zł ma zostać pokryty z wolnych środków i kredytu bankowego w kwocie prawie 104,3 mln zł. Na koniec 2020 r. dług Gorzowa ma wynieść ok. 274,4 mln zł, co będzie stanowić prawie 28 proc. dochodów ogółem.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!