Partnerzy portalu

Gorzów Wlkp.: W elektrociepłowni powstanie kotłownia zasilana gazem

  • PAP
  • 9 listopada 2021 - 14:02
W elektrociepłowni w Gorzowie Wlkp. - Oddziale PGE Energia Ciepła powstanie zasilana gazem kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy 62 MWt. Kosztująca ponad 40 mln zł inwestycja pozwoli na całkowite odejście od spalania węgla.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Kotłownia ma zostać przekazana do eksploatacji do końca 2023 r. Zapewni niezbędną moc cieplną na pokrycie potrzeb lokalnego rynku ciepła w tzw. okresach szczytowych, czyli wówczas, kiedy jest najzimniej.

Jak mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Gorzowie Wlkp. wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła Maciej Jankiewicz, w związku z polityką klimatyczną została ogłoszona w PGE nowa strategia, która zakłada, że do 2030 r. 70 proc. mocy wytwórczych ma pracować na paliwach nisko lub zeroemisyjnych.

"Jesteśmy tutaj (w Gorzowie Wlkp. - PAP) nierozerwalnie związani z miastem. Posiadamy nie tylko aktywa wytwórcze, ale również sieć. W związku z tym chcemy, żeby to miasto rozwijało się w taki dobry sposób, bezpieczny, i obecność PGE Energii Ciepła powoduje, że zapewniamy to bezpieczeństwo dostaw, ale jednocześnie w nawiązaniu do tej zielonej strategii staramy się, żeby było bezpieczne dla zdrowia" - zaznaczył Jankiewicz. Dodał, że Gorzów Wielkopolski od wielu lat pracuje na paliwie gazowym.

W ramach projektu powstanie m.in. budynek kotłowni na terenie elektrociepłowni, stacja przygotowania gazu, dwa kotły oraz niezbędna infrastruktura, w tym rurociągi oraz instalacje elektryczne. Podstawowym paliwem ma być wysokometanowy gaz systemowy. Koszt inwestycji przekroczy 40 mln zł.

"Dzięki temu Elektrociepłownia Gorzów już za dwa lata de facto dokona programu dekarbonizacji, odchodząc od węgla w stu procentach, pozostając przy gazie" - powiedział na konferencji dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wlkp. Wojciech Dobrak. Dodał, że inwestycja nie wpłynie na wzrost taryfowej ceny ciepła, gdyż od wielu lat gorzowska elektrociepłownia ponad 90 proc. ciepła wytwarza w oparciu o gaz.

Wyjaśnił, że inwestycja polegająca na budowie dwóch kotłów rezerwowo-szczytowych w nieznacznym stopniu wpłynie na mix paliwowy, a przede wszystkim posłuży wycofaniu resztki węgla, który jest jeszcze wykorzystywany w szczycie zapotrzebowania na ciepło. "Nie wpłynie to w żaden negatywny sposób na zwiększenie cen ciepła" - zapewnił Dobrak.

Wykonawcą inwestycji została spółka Bipromet S.A. z Katowic, należąca do Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A., która zaprojektuje oraz wybuduje cały obiekt w formule "pod klucz". Prace rozpoczną się na początku przyszłego roku i potrwają do końca 2023 r.

Gorzowski Oddział PGE Energia Ciepła jest liderem transformacji energetycznej w sektorze ciepłownictwa. To tutaj powstał pierwszy w Polsce blok gazowo-parowy w 1999 r. W 2017 r. oddano drugi tego typu blok - jeden z najnowocześniejszych w całym kraju.

Dzięki tym inwestycjom mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego mają zapewnione nieprzerwane dostawy ciepła oraz ciepłej wody użytkowej, przy spełnieniu nawet najbardziej restrykcyjnych norm środowiskowych.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,8 GWt mocy elektrycznej 2,5 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 672 km. Firma produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!