Partnerzy portalu

Inwestycja za 265 mln zł usprawniła ruch pociągów towarowych między Śląskiem a Opolszczyzną

  • PAP
  • 28 czerwca 2021 - 12:58
Kosztem ponad 265 mln zł na łączącym Górny Śląsk z Opolszczyzną szlaku kolejowym Toszek Północ - Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle wymieniono tory i sieć trakcyjną oraz odnowiono mosty i wiadukty. W efekcie prędkość pociągów towarowych na tej trasie wzrosła nawet do 90 km na godzinę.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W poniedziałek realizująca przedsięwzięcie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zaprezentowała efekty prac, sfinansowanych w większości z unijnych środków. Między Toszkiem a Rudzińcem odbudowano drugi tor, a także - po 10 latach przerwy - przywrócono ruch między Rudzińcem a Sławięcicami. W efekcie wzrosła ilość jeżdżących tą trasą pociągów towarowych oraz ich prędkość.

Linia Toszek Północ - Rudziniec Gliwicki - Stare Koźle to jedna z najważniejszych tras towarowych na styku województw śląskiego i opolskiego. Dzięki inwestycji PKP PLK towary sprawniej jadą do portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Przedsięwzięcie poprawiło też transport kolejowy na południe - do granicy z Czechami w Chałupkach, oraz na wschód - do granicy z Białorusią w Małaszewiczach.

Jak podała w poniedziałek spółka PKP PLK, w ramach inwestycji wymieniono 55 km torów i sieci trakcyjnej oraz przebudowano 40 obiektów inżynieryjnych, w tym mosty i wiadukty.

Zmodernizowany został m.in. blisko 70-metrowy most między Sławięcicami a Kędzierzynem Koźlem, dzięki czemu pociągi szybko i sprawnie przejeżdżają nad Kanałem Kędzierzyńskim. Przebudowano też most na Kanale Gliwickim oraz wiadukty w Paczynie i Pisarzowicach k. Toszka. Zmodernizowano urządzenia sterowania ruchem i 31 rozjazdów, wyremontowano 10 przejazdów kolejowych i przebudowano nastawnie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!