Partnerzy portalu

Jan Olbrycht: Warto zaufać samorządom

Samorząd powinien zostać bardzo silnie umocowany w sensie legislacyjnym, by na najbliższe kilkanaście lat miał jasno wyznaczone zadania, które nie podlegają zmianom politycznym – twierdzi Jan Olbrycht, poseł Parlamentu Europejskiego. Z byłym śląskim samorządowcem rozmawiamy w 30. rocznicę pierwszych wyborów do rad gmin.

Jan Olbrycht jest europosłem od 2004 r. Wcześniej jednak był silnie związany z samorządem, najpierw jako burmistrz Cieszyna, potem jako radny sejmiku i pierwszy marszałek województwa śląskiego.

– Idea była taka: odbudowujemy podmiotowość, chcemy, by ludzie uwierzyli, że są gospodarzami we własnych społecznościach, własnych gminach. Chcieliśmy też, żeby ludzie uwierzyli, że ktoś ich naprawdę reprezentuje i oni mają do niego zaufanie – mówi Jan Olbrycht, wspominając pierwsze lata po restytucji samorządu w Polsce.

Nasz wójt

Przy przywracaniu podmiotowości gmin najtrudniejsze z punktu organizacyjnego były kwestie komunalizacji mienia. Z punktu widzenia społecznego ważne było to, jak budować obraz wójta, burmistrza, prezydenta . – Co zrobić, by ludzie na ulicy w miarę upływu czasu zaczęli o nim mówić „nasz burmistrz, nasz wójt”. To było jedno z największych wyzwań, by nikt nie traktował ich jak nowych sekretarzy partii – dodaje Olbrycht.

W kolejnych latach reformy samorządowej wiele wyzwań stanęło przed nowymi województwami.

– Nowe województwa były tworzone już pod kątem wejścia Polski do UE, już wtedy myśleliśmy o tym, że mają to być duże regiony, które będą odpowiadały za rozwój i musiały się przygotować do wdrażania funduszy europejskich. To był trudny proces, ale jak widać się udał – podkreśla nasz rozmówca.

Mocni w Europie

Jego zdaniem nie tylko się udał, ale w zakresie pozyskiwania i wdrażania funduszy unijnych polski samorząd może być wzorem dla innych.

– Regionalne programy operacyjne są przykładem w Europie, w jaki sposób można zaufać samorządom i przekazać im duże kompetencje w tym zakresie. Na tle europejskim jawimy się jako samorząd bardzo zaawansowany i skutecznie działający, co daje efekty w dobrym wykorzystaniu pieniędzy europejskich. To jest rezultat mądrej reformy samorządowej – na etapie ustrojowych zmian wzmocniliśmy samorząd bez pieniędzy europejskich, po czym samorząd nabrał ogłady, wszedł dosyć łatwo w administracyjne zawiłości europejskie i w związku z tym dziś jest bardzo silnym graczem. Chodzi teraz o to, by go nie osłabić – podkreśla Jan Olbrycht.

Dlatego też, jak podkreśla, samorząd na bazie dobrych doświadczeń powinien zostać bardzo silnie umocowany w sensie legislacyjnym, by miał jasno wyznaczone zadania na najbliższe kilkanaście lat, które nie podlegają zmianom politycznym.

Całą rozmowę powstałą w ramach EEC Online w partnerstwie ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów zobacz poniżej:

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!