Partnerzy portalu

Jarosińska-Jedynak: fundusz odbudowy może być narzędziem wsparcia małych i średnich miast

  • PAP
  • 6 lipca 2020 - 13:03
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej czyni starania, by przypadające na Polskę środki z unijnego funduszu odbudowy w perspektywie 2021-2027 mogły być m.in. narzędziem wsparcia małych i średnich miast, tracących swoje funkcje – poinformowała szefowa resortu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Proponowany przez Komisję Europejską w nowym unijnym budżecie fundusz odbudowy, będący odpowiedzią m.in. na skutki epidemii koronawirusa, ma dysponować pulą 750 mld euro, z czego do Polski - jak poinformowała w poniedziałek minister - powinno trafić co najmniej 64 mld euro.

Podczas poniedziałkowego spotkania z przedsiębiorcami i samorządowcami w Bobrownikach (Śląskie) minister Jarosińska-Jedynak ujawniła, że strona polska zamierza rozmawiać z Komisją Europejską, by właśnie środki z funduszu odbudowy można było wykorzystać na projekty realizowane w małych i średnich miastach, tracących swoje funkcje.

Jeżeli nie uda się przekonać Komisji do takiego pomysłu, pula dla małych i średnich miast ma znaleźć się - jak podała minister - w Regionalnych Programach Operacyjnych, w postaci specjalnie wydzielonych dla takich ośrodków "kopert finansowych". Będzie to wymagało - jak mówiła - dobrej współpracy między samorządami lokalnymi a wojewódzkim oraz rządem. Ważne też - podkreśliła minister, by istotne projekty małych i średnich miast wpisywać do strategii rozwoju województwa, co ułatwi zapewnienie im finansowania.

Minister funduszy zapewniła, że w nowej perspektywie unijnej na pewno zapewnione zostaną środki dla małych i średnich miast, natomiast - jak oceniła - mniejsze znaczenie ma to, czy środki te zostaną zapisane w programach krajowych czy regionalnych.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak oszacowała, że w przyszłej unijnej perspektywie finansowej Polsce przypadnie ok. 700 mld zł. Oprócz środków z funduszu odbudowy (ok. 64 mld euro) będzie to ok. 66 mld euro w ramach polityki spójności, a także kolejne fundusze w ramach wspólnej polityki rolnej i innych polityk.

"Te 700 mld zł to jest znacznie więcej niż dwie ostatnie perspektywy finansowe, a więc są to ogromne środki do wykorzystania (…). Możemy mówić o dobrym, ambitnym budżecie dla naszego kraju" - powiedziała szefowa MFiPR, podkreślając rolę premiera i prezydenta w zabieganiu o unijne środki w nowej perspektywie finansowej.

Jarosińska-Jedynak poinformowała, że intencją KE jest uruchomienie funduszu odbudowy jeszcze w końcu tego roku, a najdalej na początku roku 2021 - ma to być pierwszy fundusz, który ruszy w nowej perspektywie finansowej Unii.

Zgodnie z planami KE, środki z funduszu odbudowy mają trafić m.in. na wsparcie przedsiębiorczości, gospodarki, innowacyjności, inwestycje prywatne, badania i rozwój, bezpośrednie dotacje dla przedsiębiorców, ale również np. na wsparcie sektora ochrony zdrowia, który w poprzedniej perspektywie finansowej UE miał ograniczone możliwości finansowania.

"Pandemia pokazała, że wszystkie państwa członkowskie potrzebują ogromnego wsparcie w obszarze ochrony zdrowia" - wyjaśniła minister. Kolejnym filarem funduszu ma być wsparcie dla pracowników, m.in. na przekwalifikowania, szkolenia i podnoszenie kwalifikacji. Fundusze unijne mają też nadal wspierać np. projekty w sferze kultury i turystyki - dziedzinach szczególnie dotkniętych przez pandemię koronawirusa.

Minister poinformowała, że w ramach nowej perspektywy finansowej UE w latach 2021-27 w Polsce nadal będzie 16 Regionalnych Programów Operacyjnych, a także 5-6 programów krajowych. Pozostanie m.in. program dużych inwestycji infrastrukturalnych (np. drogowych i kolejowych), program środowiskowy (także dotyczący zwalczania tzw. niskiej emisji), program wsparcia przedsiębiorców, badań i rozwoju oraz innowacji, a także program Polska Cyfrowa.

Resort funduszy rozmawia też z Komisją Europejską o możliwości uproszczenia wielu kwestii administracyjnych w nowej perspektywie finansowej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!