Partnerzy portalu

Jarosińska-Jedynak: każdy start-up jest wart, aby w niego zainwestować

  • PAP
  • 5 listopada 2021 - 17:19
Każdy start-up jest wart tego, aby w niego zainwestować – zaznaczyła w piątek w podrzeszowskiej Jasionce wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Zapewniła, że MFiPR wspiera i będzie wspierać start-upy.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła w piątek udział w panelu dyskusyjnym "Czas na start-up. Wkład innowacyjnych projektów w unowocześnienie gospodarki" w ramach drugiego dnia tegorocznego Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa.

Oceniła, że choć innowacyjny profil działalności startupów jest często obarczony wysokim ryzykiem, w efekcie czego relatywnie niewielki odsetek z nich osiąga dojrzałość, to realizując swoje innowacyjne projekty start-upy pobudzają gospodarkę.

"Nawet jeżeli start-up nie przetrwa próby czasu i nie będzie mógł dalej prowadzić swojej działalności to i tak to, co udało się wykreować, stworzyć przez czas jego działalności, będzie miało odzwierciedlenie w gospodarce każdego regionu, lokalnej czy nawet globalnej" - podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Zauważyła, że to, w jaki sposób start-upy zaczynają kreować swoją przyszłość, jak współpracują z jednostkami naukowymi, uczelniami, z firmami, które już są umocowane na rynku, pozwala im na realizację dobrych biznesów, innowacyjnych pomysłów.

"Ja uważam, że każdy start-up jest wart tego, aby w niego zainwestować, aby sprawdzić możliwości realizacji danego przedsiębiorstwa, danego podmiotu start-upowego, który się tworzy, bo zawsze będzie on miał pozytywny wpływ na gospodarkę danego regionu, niezależnie od tego czasu, w którym będzie on funkcjonował" - oceniła wiceminister.

Pytana o rodzaje wsparcia dla start-upów, jakie przygotował resort w nowym okresie programowania zapewniła, że MFiPR będzie kontynuować wsparcie w ramach "Platformy startowe dla nowych pomysłów" w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Jej zdaniem ten rodzaj wsparcia cieszył się dużym zainteresowaniem.

Zachęcała też do skorzystania z konkursu realizowanego w ramach Programu Polski Wschodniej Platformy Startowe, gdzie start-upy otrzymają wsparcie dopasowane do ich indywidualnych potrzeb, m.in.: informatyczne, inżynieryjne, marketingowe, księgowe, opiekuna merytorycznego, techniczne, prawne, czy pomieszczenie, gdzie mogą realizować swój biznes.

Podkreśliła, że takie wsparcie jest potrzebne szczególnie w tym początkowym okresie rozwoju biznesu.

Kolejnym rodzajem wsparcia powstawania i rozwoju start-upów będzie program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) (następca programu Inteligentny Rozwój), który zapewni wsparcie kapitałowe, zarówno na etapie przed rozpoczęciem działalności, wczesnego rozwoju jak i późniejszej ekspansji, a także wsparcie poprzez m.in. anioły biznesu, fundusze Venture Capital.

Pozytywnie o start-upach, ich wkładzie w rozwój gospodarki wypowiadał się także uczestniczący w panelu marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Zapowiedział kontynuację dotychczasowych "dobrych praktyk" wspierających i poszukiwanie nowych obszarów, z których korzystałyby start-upy.

Wskazał m.in. na podpisanie, tuż przed rozpoczęciem panelu dyskusyjnego, porozumienia dotyczącego powołania Klastra Technologii Kosmicznych.

"Czeka nas dużo eksperymentów, dużo działań innowacyjnych z tym obszarem związanych. Start-upy to takie swoiste drożdże dla gospodarki. Jeżeli Podkarpacie dziś jest innowacyjne i zamierza ten poziom innowacyjności podtrzymywać bardzo wysoko, a tak mamy zapisane w strategii (rozwoju województwa), to musimy wspierać tych, którzy do innowacyjności się przysłużą za rok, za dwa, czy za pięć, jeżeli obronią się na rynku" - przekonywał Ortyl.

Pytany o instytucje otoczenia biznesu powołane do wsparcia start-upów marszałek woj. podkarpackiego zauważył, że tworzenie ekosystemu wspierania innowacji, start-upów musi być budowany przez samorząd woj. podkarpackiego.

"To jest właśnie nasz obowiązek. My mamy stwarzać warunki do rozwoju gospodarczego, do rozwoju innowacji, do funkcjonowania start-upów. Mamy tworzyć otoczenie, w którym będzie możliwe wsparcie dla tych firm. Musimy tworzyć otoczenie, które będzie posiadało pewne instrumentarium finansowe, które jest istotne i ważne dla innowacji, dla start-upów" - wskazywał Ortyl.

Wśród takich instytucji wymienił Podkarpacki Fundusz Rozwoju, który dysponuje instrumentami pożyczkowymi, gwarancyjnymi, pomagającymi i start-upom i już działającym na rynku firmom; Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego, a także Podkarpackie Centrum Innowacji.

"Jeżeli patrzymy na innowację, na ten nowoczesny sposób podejścia do tego rozwoju, to nie możemy, jako samorząd, nie stosować tych innowacyjnych instytucji, a taką jest właśnie Podkarpackie Centrum Innowacji, które wspiera łączność między biznesem a nauką, uczelniami, które w tym procesie uczestniczą" - zaznaczył marszałek Ortyl.

W panelu wziął udział także prezes PARP Mikołaj Różycki, prezes start-upu Mediprintic Andrzej Zakręcki oraz Marcin Pytel z EdTechHub Ventures.

W Jasionce k. Rzeszowa w piątek, w ramach drugiego dnia tegorocznego Kongresu 590, odbyły się debaty eksperckie na kluczowe dla polskiej gospodarki tematy. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in. perspektywy rozwoju zaawansowanych technologii czy wkład innowacyjnych projektów w unowocześnienie gospodarki.

Kongres 590 swoją nazwę wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy. Jego celem jest promowanie polskiej gospodarki.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!