Partnerzy portalu

Jarosław Gowin: zgłosimy własne propozycje dla samorządów

  • PAP/AKC
  • 9 sierpnia 2021 - 20:07 | Aktualizacja: 9 sierpnia 2021 - 21:10
Porozumienie zgłosi własne propozycje zmian podatkowych, które dotykałyby samorządów - zapowiedział w poniedziałek lider tej partii i wicepremier Jarosław Gowin. Jak zaznaczył, na obecnych propozycjach Polskiego Ładu samorządy straciłyby w dekadę 145 mld zł.

"Nawet Ministerstwo Finansów to dostrzega. (…) To oznaczałoby bankructwo tysięcy gmin" - stwierdził Gowin w Polsat News.

"Dlatego Porozumienie zgłosi, myślę, że w najbliższym czasie propozycje przedyskutowane ze środowiskami samorządowymi" - oświadczył Gowin. Jak dodał, "tak jak zmiany dotyczące przedsiębiorców, które analizujemy z organizacjami pracodawców, tak zmiany dotyczące samorządów konsultujemy ze wszystkimi organizacjami samorządowymi". "Ponad podziałami partyjnymi" - zaznaczył wicepremier.

"Liczę, że politycy Prawa i Sprawiedliwości zaakceptują głębokie korekty, proponowane przez Porozumienie" - stwierdził Gowin. Jak dodał, będzie pokazywał, skąd można "zaczerpnąć brakujące środki", a ponadto trzeba sprawdzić, czy wszystkie wydatki są uzasadnione.

Czytaj też: ZMP reaguje na wypowiedź rzecznika rządu. Oto rzeczywiste skutki rządów PiS dla finansów JST

"Spektakularny sukces Polski ostatnich 30 lat to ogromna zasługa milionów ciężko pracujących Polaków, w tym szczególnie ciężko pracujących przedsiębiorców. W momencie, gdy uderzymy w mikro- i małe firmy, a projekt Ministerstwa Finansów akurat uderza w małe polskie przedsiębiorstwa (…), to stracą na tym wszyscy" - oświadczył wicepremier. Jak dodał, wpływy, szacowane przez MF są "w dużej mierze iluzoryczne, bo wiele firm zbankrutuje, nie będąc w stanie płacić wyższych podatków".

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie II progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), emerytura bez podatku do 2500 zł, inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania z wkładem własnym gwarantowanym przez państwo i dom do 70 m kw. bez formalności.

KOMENTARZE1

  • dumka 2021-08-10 08:59:23
    Swędzi tyłek tego gowina, oj swędzi. I pada mu już z tego swędzenia na mało inteligentny móżdżek.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!