Partnerzy portalu

Katowice, budżet obywatelski: Mieszkańcy mają 255 wniosków do wyboru

Spośród 255 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Katowic na przyszły rok będą mogli wybierać katowiczanie między 11 a 24 września – podał magistrat.

• Weryfikacji nie przeszło 80 zadań lokalnych (w tym 8 ze względów formalnych) i 12 ogólnomiejskich (w tym jedno ze względów formalnych).

• Na realizację pomysłów mieszkańców w czwartej edycji budżetu obywatelskiego miasto przeznacza 24,5 mln zł.

• Katowiczanie do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego zgłosili zadania o łącznej wartości przekraczającej 71,5 mln zł.

Mieszkańcy mogli składać projekty na 2018 r. do 12 maja; wpłynęło ich 350. Etap formalny przeszło 341 projektów, a dalszą weryfikację merytoryczną - 255, czyli blisko 73 proc. zgłoszonych. Łącznie 232 zakwalifikowane do budżetu obywatelskiego zadania mają charakter lokalny, a 23 - ogólnomiejski.

"Weryfikacji nie przeszło 80 zadań lokalnych (w tym 8 ze względów formalnych) i 12 ogólnomiejskich (w tym jedno ze względów formalnych). Trzy projekty zostały włączone do innych wniosków poprzez połączenie zadań" - poinformowała w piątek rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice Ewa Biskupska.

W zakończonym właśnie etapie weryfikacji merytorycznej urzędnicy sprawdzali m.in.: czy zgłoszone pomysły mieszczą się w kategorii zadań własnych gminy lub powiatu, czy jest możliwa realizacja zaproponowanych zadań we wskazanych lokalizacjach oraz jaki będzie koszt każdego zadania. Ten etap zakończył się 23 sierpnia.

Czytaj też: Marcin Krupa wymownie o metropolii: "Zarząd nie jest obligatoryjny do rozpoczęcia działalności"

"Otrzymaliśmy wiele ciekawych i dobrze przygotowanych wniosków. To pokazuje, że mieszkańcy bardzo dobrze wiedzą, co jest potrzebne w ich otoczeniu. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu pokażą, że zależy im na realnym wpływaniu na swoje społeczności lokalne" - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa

W przyszłym roku miasto przeznaczy na budżet obywatelski więcej od pierwotnie założonych 20 mln zł - będzie to 24,5 mln zł. Wynika to z oszczędności, które powstały przy realizacji wcześniejszych projektów. Pieniądze te wróciły do puli na przyszły rok. W efekcie katowicki budżet obywatelski jest - według władz miasta - największy w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich.

Katowiczanie do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego zgłosili zadania o łącznej wartości przekraczającej 71,5 mln zł. Dotyczą one m.in. inwestycji w sport i rekreację (infrastruktura rowerowa, boiska), bezpieczeństwo (monitoring, zajęcia z samoobrony, sprzęt ratowniczy), zwierząt (wybiegi dla psów i domki dla kotów), edukacji (np. ogród sensoryczny do terapii, rehabilitacji i edukacji osób z niepełnosprawnościami), kultury (koncerty i festyny) i infrastruktury drogowej (remonty dróg i chodników, wymiana oświetlenia ulicznego).

Czytaj też: Projekt z budżetu obywatelskiego zrealizuje japoński artysta

Weryfikacji formalnej - z powodu niekompletnej listy poparcia mieszkańców - nie przeszedł m.in. projekt łączącego industrialne zabytki pojazdu turystycznego Balkan, nawiązującego do historycznej kolejki wąskotorowej.

Projekty, które przeszły weryfikację formalną oraz te, które zostały odrzucone, można znaleźć na oficjalnej stronie budżetu obywatelskiego w Katowicach - www.bo.katowice.eu. Internetowe głosowanie na zadania pozytywnie zweryfikowane odbędzie się w dniach 11-24 września.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!