Partnerzy portalu

Kolejne dwie inwestycje za 27 mln zł w Suwalskiej SSE

  • PAP
  • 9 listopada 2021 - 11:27
Spółki ASPI oraz firma Transport Handel i Produkcja drewna zainwestują 27 mln zł na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Podlaskie). Zarząd strefy wydał w tym roku już 26 decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Spółka ASPI z Suwałk w ramach nowej inwestycji zwiększy moc produkcyjną istniejącego przedsiębiorstwa poprzez unowocześnienie parku magazynowego i jego automatyzację. Przedsiębiorca zadeklarował poniesienie kosztów w wysokości 16 mln zł oraz zobowiązał się zwiększyć zatrudnienie, obecnie będące na poziomie 127 pracowników, o 3 nowych.

ASPI sp. z o.o. spółka komandytowa to producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej, który działa na rynku od ponad 10 lat. Oferuje szeroki wybór narzędzi do obróbki drewna, w tym piły tarczowe z ostrzami HM, piły stellitowane i piły trakowe.

Z kolei firma Transport Handel i Produkcja Drewna Andrzej Dębicki zainwestuje w gminie Bielsk Podlaski w miejscowości Chraboły. Inwestycja ta będzie polegała na utworzeniu nowego zakładu produkcyjnego. W Chrabołach powstanie hala produkcyjna i zaplecze socjalno-biurowe. Przedsiębiorca zakupi i zamontuje maszyny i urządzenia posiadające systemy sterowania, automatyzacji, optymalizacji i kontroli procesów produkcji elementów drewnianych, takich jak m.in.: łaty, kantówki, deski, palety.

Przedsiębiorca zadeklarował poniesienie kosztów w wysokości co najmniej 11 mln zł oraz zobowiązał się zatrudnić 2 nowych pracowników.

W 2021 r. Zarząd SSSE SA wydał już 26 decyzji o wsparciu inwestycji. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym, reprezentują głównie kapitał polski, ale są też wśród nich spółki z kapitałem zagranicznym: z Korei Południowej, Chin i Niderlandów.

Po wejściu w 2018 r. przepisów dotyczących Polskiej Strefy Inwestycji, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna pełni rolę podmiotu zarządzającego obszarem wspierania nowych inwestycji dla województwa podlaskiego oraz w powiatach ełckim i gołdapskim na Warmii i Mazurach, a także w czterech powiatach w województwie mazowieckim: łosickim, ostrowskim, sokołowskim i węgrowskim.

Firmy mogą liczyć na wsparcie przy realizacji inwestycji w dowolnym miejscu na gruntach prywatnych, a suwalska strefa zarządza w tym zakresie wyznaczonym obszarem.

Na terenie zarządzanym przez Suwalską SSE firmy mogą liczyć na pomoc w formie zwolnień od podatku PIT i CIT. Strefa informuje, że ulgi są zróżnicowane - wynoszą od 35 proc. do 70 proc. zainwestowanego kapitału, w zależności od danego obszaru (województwa, powiatu), gdzie powstanie inwestycja, oraz spełnienia innych warunków. Zwolnienie z podatku dochodowego w wysokości do 70 proc. wartości zainwestowanego kapitału to najwyższy poziom pomocy publicznej w kraju - podkreśla strefa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!