Partnerzy portalu

Komisja weryfikacyjna w kolejnych decyzjach przyznała lokatorom ponad 156 tys. zł odszkodowań

  • PAP
  • 8 marca 2023 - 21:18
Ponad 156 tys. zł odszkodowań i zadośćuczynień przyznała w środę komisja weryfikacyjna ds. stołecznej reprywatyzacji lokatorom nieruchomości przy ul Stalowej 12 i Saskiej 58. Łącznie dotychczas na rzecz lokatorów komisja przyznała blisko 11 mln 592 tys. zł.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W komunikacie przekazanym PAP po środowym posiedzeniu komisji poinformowano także o decyzjach komisji dotyczących sześciu warszawskich nieruchomości.

Komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Warszawy w odniesieniu do nieruchomości przy ulicach: Pustelnickiej 4, Krakowskie Przedmieście 39 i Kruczej 5. W sprawach tych komisja m.in. dostrzegła, że prezydent Warszawy "wadliwie stroną postępowania i beneficjentem decyzji uczynił podmioty, które nabyły prawa i roszczenia do nieruchomości w drodze umowy cywilnoprawnej".

W sierpniu zeszłego roku Naczelny Sąd Administracyjny zmienił cztery wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w których wcześniej WSA uchylił decyzje komisji weryfikacyjnej. NSA zaś uchylił wtedy wyroki WSA i oddalił skargi na decyzje komisji.

Tamte orzeczenia NSA odbiły się głośnym echem w środowisku prawniczym i mediach. Jak wówczas uzasadniał ten sąd "nie zawsze skutki czynności cywilnoprawnej powodują powstanie praw podmiotowych w sferze prawa administracyjnego". "Dzieje się tak tylko wtedy, gdy ustawodawca wyraźnie to unormował" - wskazywał. Według składu NSA, który wydał sierpniowe orzeczenie "sama bowiem podstawa cywilnoprawna zawarcia takiej umowy (nabycia udziału w prawach i roszczeniach - PAP) nie tworzy interesu prawnego w procedurze administracyjnej prowadzonej na podstawie dekretu warszawskiego".

W lutym br. o to, czy nabywcy roszczeń dekretowych mają uprawnienia w administracyjnych sprawach reprywatyzacyjnych zapytał NSA Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Pytanie trafiło do Izby Ogólnoadministracyjnej NSA.

Ponadto w środę komisja weryfikacyjna - jak podano w komunikacie - stwierdziła w części nieważność decyzji prezydenta Warszawy w sprawie nieruchomości przy ul Wolickiej. "Komisja dostrzegła, że prezydent Warszawy wadliwie ustanowił prawo użytkowania wieczystego do części gruntu, który w dacie orzekania nie stanowił własności Skarbu Państwa ani jednostki samorządu terytorialnego" - poinformowano.

Podjęte zostały też dwie decyzje w sprawie uchylenia bądź stwierdzenia nieważności decyzji prezydenta Warszawy z lat 2012-2014 ustalające odszkodowania w sprawach nieruchomości przy ul. Piekarskiej 5 i Jakubowskiej 18. Łączna kwota odszkodowań za tamte nieruchomości wynosiła - jak wynika z komunikatu - ponad 1,7 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!