Partnerzy portalu

Komisje senackie głuche na prośby miast. Krajowy Zasób Nieruchomości bez poprawek

Połączone senackie komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przyjęły we wtorek (25 lipca) bez poprawek ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

• Obecny na posiedzeniu komisji minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk powiedział, że "problem głodu mieszkań jest w Polsce nierozwiązany od pokoleń", a obecnie "deficyt mieszkań szacowany przez GUS to 970 tys.".

• Te problemy ma pomóc rozwiązać KZN, który "nie będzie posiadaczem, ale będzie tu wykaz nieruchomości, na których będzie możliwość budowania mieszkań" - dodał minister.

• Zmian w ustawie domagają się przedstawiciele miast.

 

Wiceminister MIB Tomasz Żuchowski przypomniał, że KZN to "projekt rządowy i główny filar realizacji programu Mieszkanie plus". Zaznaczył, że "istotą projektu jest dokonanie przeglądu gruntów pod kątem mieszkaniowym" i na tej podstawie wytypowanie tych, które "mogą być przydatne dla realizacji celów mieszkaniowych"

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, obecny na posiedzeniu komisji zauważył, że w przyszłości grunty leśne, leżące w granicach miast mogą być przedmiotem spekulacji. Powiedział, że w obecnej sytuacji politycznej nie ma takiego niebezpieczeństwa, ale "ustawę tworzy się na lata". Dodał, że "zostawiono furtkę, stworzono myśl, że tymi gruntami można na przykład zapełnić budżet państwa", odsprzedając je np. na rezydencje.

Tomaszewski zauważył, że według ustawy ewentualny spór o działkę pomiędzy Lasami Państwowymi a Krajowym Zasobem Nieruchomości rozstrzygnie premier.

Zdaniem Adamczyka, "ustawa została wyposażona w zabezpieczenia, aby grunty Skarbu Państwa nie podlegały wyłudzeniom ani spekulacjom". Dodał, że nie ma takiej możliowości, aby "wyprowadzić nieruchomość i wybudować na niej rezydencję".

KZN będzie gromadził te nieruchomości należące do Skarbu Państwa, które nadają się pod budownictwo mieszkaniowe wielo- i jednorodzinne i gospodarował nimi, tak by zwiększyć podaż gruntów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.

KZN będzie także dbał o ochronę interesu lokatorów. Operator mieszkaniowy będzie zobowiązany do wypełnienia zobowiązań ustawowych w kontekście ochrony czynszu, a później dojścia do własności, czyli przeniesienia własności na wynajmującego.

Dochody uzyskane przez KZN z gospodarowania nieruchomościami mają nie tylko zapewnić stabilne i efektywne funkcjonowanie tej instytucji, ale przede wszystkim umożliwić nabywanie przez nią kolejnych nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa oraz dofinansowywanie wyposażania ich w media (staną się atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów), a także wspieranie gmin w rozwoju budownictwa socjalnego i społecznego budownictwa czynszowego.

Nadzór nad działalnością KZN ma sprawować minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

W ub. czwartek (20 lipca) ustawa została przyjęta przez Sejm.

Przypomnijmy, że o zmiany w ustawie prosił Senat Związek Miast Polskich. Chodziło o  rozszerzenie katalogu możliwości nieodpłatnego przekazania nieruchomości JST lub związkowi JST oraz wydłużenie terminu przekazywania wykazu nieruchomości. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!