Partnerzy portalu

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych domaga się zmian w prawie samorządowym

Sejmowi i Senatowi RP przedłożone zostało "Sprawozdanie Krajowej Rady RIO z działalności Regionalnych Izb Obrachunkowych i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego za 2019 r.". Rada zawarła w nim m.in. własne postulaty dotyczące zmian w prawie samorządowym oraz wyliczenia, o ile mogły wzrosnąć dochody samorządów, gdyby nie pandemia COVID-19.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Tendencje wynikające z wykonania budżetów JST w latach 2017–2019 wskazują, że zawarte w projektach wieloletnich prognoz finansowych łączne wielkości prognoz na lata 2020–2022 – niezależnie od wszelkich innych czynników zaistniałych w 2020 r. wpływających na budżety samorządów – wydają się niedoszacowane – oceniła KR RIO.
  • W ramach swojej działalności kontrolnej RIO dopatrzyły się w minionym roku wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu JST. Największy udział w ogólnej liczbie stwierdzonych nieprawidłowości miały te dotyczące działań związanych z realizacją budżetu – 38,2 proc.
  • Rada przedstawiła postulaty dotyczące zmian w prawie samorządowym, sformułowane na podstawie zgromadzonych podczas kontroli informacji. Domaga się np., żeby gminy nie musiały płacić podatków same sobie, czy umożliwienia zastępcom organów wykonawczych JST podpisywania zarządzeń w sprawie zmian planów dochodów i wydatków.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!