Partnerzy portalu

Kraków: Rekordowa liczba wniosków na mieszkania z programu Mieszkanie Plus

  • PAP
  • 21 czerwca 2021 - 13:28
2576 wniosków wpłynęło w zakończonym naborze do 481 mieszkań powstających w Krakowie z rządowego programu Mieszkanie Plus. Zdaniem przedstawicieli PFR Nieruchomości to największa liczba aplikacji wśród wszystkich inwestycji tej spółki.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rekrutacja, która trwała od 1 do 20 czerwca odbywała się w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.

Jak podano w poniedziałkowym komunikacie, zgodnie z harmonogramem pierwsi najemcy mają wprowadzić się do mieszkań przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej na krakowskich Klinach jeszcze w tym roku.

Osoby zainteresowane zamieszkaniem na osiedlu powstającym w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego mogły wnioskować o to za pośrednictwem strony internetowej www.krakow.mdr.pl . Następnie są zobowiązane, by w ciągu 60 dni dostarczyć niezbędne dokumenty, które potwierdzą deklarowane informacje np. oświadczenie o rozliczaniu się z podatku dochodowego na terenie Krakowa czy oświadczenie o posiadaniu książeczki mieszkaniowej wydanej przed końcem października 1990 r.

Na krakowskim samorządzie spoczywa obowiązek nadania punktacji każdemu ze złożonych wniosków. Punkty są przyznawane w oparciu o kryteria społeczne ustalone przez Radę Miasta Krakowa. Preferowane będą mi.in. rodziny z dziećmi, młodzi, którzy nie ukończyli 35. roku życia, absolwenci wyższych uczelni, rozliczający się z podatku dochodowego w Krakowie, osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz posiadacze książeczek mieszkaniowych. Liczba punktów przyznana wnioskującemu będzie zależała od stopnia, w jakim spełnia przyjęte przez samorząd kryteria.

Za drugą część naboru odpowiada spółka PFR Nieruchomości. Polega ona na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej, czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto, każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG InfoMonitor i Krajowym Rejestrze Długów.

Średnia stawka czynszu oferowanych mieszkań wynosi 28,85 zł za m kw. Inwestycja przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej zostanie objęta dopłatami do czynszów w ramach programu "Mieszkanie na Start". To możliwe dzięki włączeniu się krakowskiego samorządu w proces naboru przyszłych najemców mieszkań. Szacuje się, że wysokość dopłaty dla czteroosobowej rodziny może wynieść nawet 530 zł miesięcznie.

Osiedle powstające przy ul. Anny Szwed - Śniadowskiej na krakowskich Klinach to osiem bloków mieszczących 481 mieszkań. Każdy z budynków posiada cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, w której znajdują się zamknięte garaże i komórki lokatorskie. Krakowska inwestycja spółki PFR Nieruchomości to oferta skierowana głównie do rodzin, dlatego wśród powstających mieszkań dominują dwu i trzypokojowe, które stanowią ponad 90 proc. wszystkich lokali.

Za budowę osiedla odpowiada krakowski deweloper Bartla Development. Według tej spółki wszystkie prace przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Mieszkania są wykańczane etapowo - pierwszy etap zakończy się w trzecim kwartale bieżącego roku, zaś zakończenie ostatniego przewidziano w lutym 2022 roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!