Kultura nadal cierpi po pandemii. Teatrom ubywa widzów, a długi rosną

W dwa lata z teatrów i sal koncertowych zniknęło dwie trzecie widzów (fot. pixabay)
Dług instytucji kultury po dwóch latach pandemii wynosi 37,6 mln złotych. Sytuacja nie zaskakuje, biorąc pod uwagę, że w ciągu dwóch lat od wybuchu pandemii z teatrów i sal koncertowych zniknęło dwie trzecie widzów - poinformował BIG InfoMonitor.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Zaległości firm związanych z działalnością kulturalną przez dwa lata epidemii COVID-19 wzrosły dwukrotnie szybciej niż długi innych przedsiębiorstw. Po dwóch latach od wybuchu pandemii długi instytucji kulturalnych wynoszą 37,6 mln zł - wynika z danych BIG InfoMonitor.
- Wielomiesięczne okresy całkowitego lockdownu przeplatały się z działaniem w reżimie sanitarnym i próbami przeniesienia działalności do Internetu. Dodatkową przyczyną problemów jest zmiana podejścia Polaków do zarządzania domowym budżetem - wskazano.
- Według danych GUS w 2020 r. w porównaniu do 2019 r. liczba widzów i słuchaczy spadła aż o 68,7 proc. W 2021 r. spektakle zgromadziły 4,7 mln widzów - zaledwie 5,4 proc. więcej niż w 2020 - dodali autorzy. 2022 r. nie odwrócił trendu spadku wydatków na kulturę. Gdyby nie dofinansowanie państwa i samorządów sytuacja mogłaby wyglądać znacznie gorzej - zaznaczono.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!
KOMENTARZE1
-
Mikele
2022-06-04 12:09:39
Złożyło się na to całkiem dużo czynników tak szczerze, ale faktycznie sytuacja jest nieciekawa. Na Krajowym Rejestrze Długów, można dodać dłużnika, albo prześwietlić daną firmę pod kątem swoich zobowiązań względem innym, co jest też zabezpieczeniem. Raczej nie trafią teatry na coś takiego, ale pande... rozwiń