Partnerzy portalu
Polskie prawo przewiduje inwestycje w hybrydowej formule PPP od 2014 r. Pierwszym samorządem, który skorzystał z tego instrumentu, był Zgierz. Zdecydowano się właśnie w ten sposób sfinansować termomodernizacje ponad 20 budynków należących do gminy.

Nowatorskie podejście opłaciło się także wizerunkowo. Zgierz otrzymał nagrodę w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2019 organizowanym przez Portal Samorządowy.

Czytaj także: Top Inwestycje Komunalne 2019 wybrane

- Największym wyzwaniem było wypracowanie zasad współpracy. Choć rząd przychylnie patrzy na formułę PPP, w przypadku hybrydowego łączenia środków nie było gotowych rozwiązań. Prowadzenie inwestycji nie było łatwe. Prace nad projektem, jeszcze przed jego zakontraktowaniem, trwały aż dwa lata. Inwestycja była jednak zasadna i opłacało się w nią brnąć. Teraz dajemy przykład innym samorządom - mówi Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.

Jak dodaje, miasto ma jeszcze wiele pomysłów na inwestycje i na pewno nie odpuści formuły PPP, choć wykorzystanie środków w bieżącej perspektywie wydaje się już jednak niemożliwe.

Większość projektów nagrodzonych w konkursie Top Inwestycje Komunalne to inicjatywy z zakresu rewitalizacji. Miasta nie tylko starają się zmienić swój wizerunek, ale także walczyć o czystsze środowisko. Prezydent Przemysław Staniszewski uważa, że przed polskimi samorządami jeszcze wiele pracy z zakresu rewitalizacji.

- Choć na każde miasto trzeba patrzeć indywidualnie, uważam, że wciąż za mało wydajemy na ochronę środowiska. Tylko z perspektywy Zgierza mogę powiedzieć, że obecnie pracujemy nad rewitalizacją budynków komunalnych, które zostały zbudowane pod koniec XIX w. To pokazuje, jak wielkie nakłady trzeba jeszcze ponieść, aby przywrócić te obiekty do stanu używalności i nadać im nowe funkcje. Jednocześnie muszą one spełniać najsurowsze wymogi ochrony środowiska - mówi Przemysław Staniszewski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!