Partnerzy portalu

Lekka zima ulga dla miejskiego budżetu

1 milion 362 tysięcy złotych – tyle przeznaczyli drogowcy na działania związane z “Akcją Zima” od listopada do lutego tego roku. To ponad 4 mln złotych mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zarząd Dróg Miejskich w ramach “Akcji Zima” płaci za przeprowadzenie odśnieżania, ale także za likwidowanie śliskości (w okresach deszczu i niskich temperatur). Ponadto drogowcy muszą uwzględnić wydatki na paliwo, amortyzację, sól i piasek. W tym roku, dzięki łagodnej zimie udało się te koszty znacząco ograniczyć.

– Na chwilę obecną na działalność prewencyjną, zapobiegającą powstawaniu śliskości i działania doraźne, wydatkowaliśmy w sezonie (od października 2019 do chwili obecnej) 1 362 706,85 złotych – informuje Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. – W analogicznym okresie od listopada 2018 do lutego 2019 wydatkowano kwotę 5 952 231,42 zł – dodaje.

Czytaj też: Samorządy oszczędzają na ciepłej zimie

Niewykorzystane środki drogowcy zwracają do budżetu miasta

Nasuwa się pytanie, czy pieniądze pozwolą na ich wykorzystanie w inny sposób np. posłużą do realizacji nowej inwestycji drogowej lub na remonty dróg i chodników.

– Budżet miasta jest planowany w układzie rocznym, więc środki z tego zadania będą jeszcze wykorzystywane pod koniec 2020 r. Jeśli chodzi o oszczędności (takie zapewne rzeczywiście wystąpią, chyba że końcówka bieżącego roku będzie zaskakująco śnieżna), to nie ma precyzyjnych planów na ich wykorzystanie – informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Budżet miasta jest wielokrotnie w ciągu roku korygowany w związku z niemożliwymi do zaplanowania sytuacjami. Środki są przesuwane między zadaniami w razie potrzeb – podsumowuje.

W ramach “Akcji Zima” w obowiązku Zarządu Dróg Miejskich jest dbanie o odśnieżanie dróg, chodników i przystanków autobusowych znajdujących się w Gliwicach na powierzchni ponad 4 mln m2. ZDM ma pod swoją opieką 892 miejskie ulice z miejscami parkingowymi, przystankami komunikacji miejskiej oraz chodnikami i ścieżkami rowerowymi o łącznej powierzchni blisko 830 tys. m2.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!