Partnerzy portalu

Lekkoatletyczne centrum w Rzeszowie z większym dofinansowaniem województwa

Samorząd województwa zwiększy zadeklarowane wcześniej 8 mln zł wsparcia finansowego na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki (PCLA). Ostateczna kwota zostanie określona w nowym budżecie, nad którym trwają obecnie prace – przekazał w poniedziałek (25 października) marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

O zwiększeniu deklarowanego przez samorząd województwa wsparcia na budowę PCLA przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie w wysokości 8 mln zł poinformował w poniedziałek na briefingu marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl. Podkreślił, że ta inwestycja jest bardzo ważna z punktu widzenia zarówno miasta Rzeszowa, jak i całego województwa.

"Nie ma takiej infrastruktury, która by odpowiadała warunkom organizacji zawodów na poziomie krajowym, na poziomie międzynarodowym. To jest taka dosyć wstydliwa biała plama na mapie woj. podkarpackiego" - zaznaczył Ortyl.

Dodał, że deklarowana kwota 8 mln zł została już wpisana do przyszłorocznego budżetu, nad którego kształtem trwają właśnie prace. W związku z tym obecnie trudno jest sprecyzować sumę środków na ten cel, która zgodnie z przepisami musi być wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF). Zapewnił przy tym, że zadeklarowana kwota 8 mln zł zostanie na pewno zwiększona.

"Decyzje i ostateczne kwoty zostaną określone w nowo uchwalonym budżecie na rok 2021. Będziemy wnioskowali do rady o zwiększenie tej kwoty. Jaka będzie to kwota, to pokażą prace nad tym budżetem" - poinformował na briefingu Ortyl.

 

Dopytywany, kiedy zakończą się prace nad budżetem, marszałek zapewnił, że zostanie on przyjęty w tym roku. Wyraził przekonanie, że nic nie stanie temu na przeszkodzie - inaczej niż w ub. roku, gdy przez pandemię konieczne było przesunięcie przyjęcia budżetu.

"Myślę, że w tym roku nic nam nie przeszkodzi i koniec grudnia, ostatnia sesja będzie tą sesją, gdy go zatwierdzimy" - dodał.

Do urzędu marszałkowskiego wpłynęły kolejne, obszerne informacje dotyczące kosztorysu i planowanego zakresu prac. Padły również ze strony inwestora, czyli Samorządu Miasta Rzeszowa, konkretne propozycje w sprawie współfinansowania inwestycji. Chodzi m.in. o rozłożenie przekazywania środków na kolejne lata.

Marszałek Ortyl podkreślił, że z informacji przesłanych przez prezydenta Rzeszowa wynika, że nie ma przeszkód, aby uruchomić procedurę przetargową i rozpocząć budowę PCLA.

Projekt budowy PCLA jest już gotowy. Centrum lekkoatletyczne ma powstać na bazie obecnego obiektu Resovii przy ul. Wyspiańskiego. Będzie najnowocześniejszym tego rodzaju obiektem w stolicy województwa. Trybuny będą mogły pomieścić prawie 10 tys. kibiców. Mają być w nim organizowane ogólnopolskie i międzynarodowe zawody sportowe. Do dyspozycji sportowców ma być m.in. kryta sześciotorowa bieżnia, bieżnie rozbiegowe czy strefa siłowni i fizjoterapii.

Inwestycja ma kosztować ok. 120 mln zł. Kwotą 60 mln zł zostanie dofinansowana z budżetu ministerstwa sportu - informował w czerwcu w Rzeszowie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Obiekt będzie też dofinansowany z budżetu samorządu województwa oraz Rzeszowa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!