Partnerzy portalu

Łódź: 13,5 mln zł z funduszy unijnych na rewitalizację Księżego Młyna

  • PAP
  • 4 kwietnia 2021 - 18:28
Ponad 13,5 mln zł z funduszy unijnych i blisko pół miliona zł z budżetu państwa otrzyma miasto Łódź na rewitalizację zabytkowego osiedla Księży Młyn. W ramach inwestycji do 2023 roku zmodernizowanych zostanie m.in. osiem budynków, podwórka i ul. Fabryczna.

Umowę na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego podpisał marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber. Pozyskane pieniądze pozwolą na dalsze prace rewitalizacyjne przyfabrycznego osiedla realizowane przez łódzki magistrat.

W ramach inwestycji odremontowanych zostanie osiem budynków przy ulicach: Przędzalnianej, Fabrycznej i Księży Młyn, zmodernizowane zostaną podwórka, przebudowana będzie ul. Fabryczna. Po modernizacji budynki oprócz swojej funkcji mieszkalnej zyskają funkcje usługowe i społeczne, znajdą się tam pracownie twórców, a w budynku przy ul. Fabrycznej 19 funkcjonować będzie Dom Dziennego Pobytu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Prace powinny się zakończyć do 2023 roku.

Księży Młyn to osiedle przyfabryczne zbudowane w XIX w. przez Karola Wilhelma Scheiblera, jednego z największych fabrykantów przemysłowej Łodzi. Powstały na nim domy dla robotników, sklepy, szkoła, szpital, remiza strażacka, stacja kolejowa, zespół pałacowy i park. Wszystkie te obiekty stanowią dziś jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie. Rewitalizacja osiedla trwa od lat - w dawnych domach familijnych aranżowane są nowoczesne mieszkania i pracownie artystyczne, zabytkową przędzalnię zamieniono w lofty, a remizę strażacką - w biura.

Władze Łodzi zapewniają, że Księży Młyn docelowo ma stać się "łódzkim Montmartrem", czyli zrewitalizowanym obszarem zabytkowym przyjaznym dla artystów - stąd pomysł oddawania części lokali na taką działalność - a przede wszystkim atrakcją turystyczną i miejscem spotkań mieszkańców. Te plany częściowo już zrealizowano.

Jak poinformowały służby prasowe marszałka woj. łódzkiego, w sumie miasto Łódź tylko na najważniejsze projekty rewitalizacyjne otrzymało z funduszy unijnych ponad pół miliarda złotych. Dofinansowanie dotyczy ośmiu projektów obszarowych w centrum miasta, I etapu rewitalizacji Księżego Młyna oraz modernizacji ul. Moniuszki.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!