Partnerzy portalu

Lubelskie: 19 godzin oczekiwania tirów na przejściu z Białorusią w Koroszczynie

  • PAP
  • 1 marca 2023 - 08:49
Z 20 do 19 godzin skrócił się w środę rano czas oczekiwania na wyjazd z Polski na Białoruś przez przejście w Koroszczynie (Lubelskie), które jest obecnie jedynym działającym towarowym przejściem z Białorusią.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś podał, że w środę rano w sześciogodzinnej kolejce na wjazd z Białorusi do Polski przez przejście w Koroszczynie stoi 180 pojazdów ciężarowych. Na wyjazd z Polski na Białoruś czeka 600 tirów, a czas oczekiwania wynosi 19 godzin.

Jak podał rzecznik, w ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany na wjeździe do Polski odprawiono 362, na wyjeździe - 357 tirów.

Natomiast we wtorek wieczorem ruch na wjeździe z Białorusi do Polski w Koroszczynie odbywał się na bieżąco. W 20-godzinnej kolejce po polskiej stronie stało ok. 600 tirów.

W Terespolu - jak podał rzecznik lubelskiej IAS - na wjazd do Polski przez osobowe przejście graniczne czeka 135 tirów, a czas oczekiwania wynosi dwie godziny. Ruch na wyjeździe na Białoruś odbywa się na bieżąco.

Przekazał, że w ciągu ostatniej zmiany na tym przejściu na wjeździe do Polski odprawiono 217 samochodów i 56 autokarów, na wyjeździe - 421 samochodów i 43 autokary.

10 lutego br. zawieszono do odwołania ruch na polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach (Podlaskie). To efekt decyzji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego podjętej - jak oświadczył minister - "z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa". Wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na osiem lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Ich pojazdy odprawiane są tylko na przejściu granicznym w Koroszczynie.

W związku z tym szef MSWiA podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki - Kozłowicze. Ruch towarowy na tym przejściu granicznym jest otwarty wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w państwach UE i EFTA. Białoruscy przewoźnicy mogą kierować się na Białoruś przez Litwę i Łotwę. Ograniczenie nie dotyczy ruchu osobowego na przejściu granicznym w Terespolu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!