Partnerzy portalu

Lubelskie: Dotacje na rewitalizację m.in. zabytków i parków

Renowacja zabytkowego dworku w Woli Okrzejskiej, modernizacja Parku Zdrojowego w Nałęczowie, konserwacja zabytkowego średniowiecznego pieca do wypalania cegły w Kraśniku znalazły się wśród przedsięwzięć, które otrzymały dofinasowanie z Unii Europejskiej.
  • Do konkursu zgłoszonych zostało 49 projektów, dofinansowanie otrzyma 41 - powiedział marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski.
  • Łączna wartość dofinansowania, jakie otrzymały te samorządy to blisko 7,5 mln zł.
  • Całkowita kwota wsparcia, jaka trafi do 41 podmiotów w ramach RPO na działania związane z ochroną dziedzictwa kutrowego i naturalnego wynosi ponad 52,6 mln zł.

Umowy dotyczące dofinansowania projektów ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, podpisali w poniedziałek marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski i przedstawiciele samorządów - powiatów łukowskiego i puławskiego, miast Kraśnika i Krasnegostawu oraz gminy Nałęczów. Łączna wartość dofinansowania, jakie otrzymały te samorządy to blisko 7,5 mln zł.

"Dziś umowy podpisujemy na sześć projektów, ale jest ich o wiele więcej. Do konkursu zgłoszonych zostało 49 projektów, dofinansowanie otrzyma 41" - powiedział Stawiarski.

Powiat łukowski otrzyma ponad 2,3 mln zł dotacji na utworzenie Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej na terenie zabytkowego dworku i parku w Woli Okrzejskiej. Obecnie w dworku mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza. "To będzie pierwszy etap obejmujący remont zabytkowego dworku i parku wokół niego oraz kopca (usypanego w latach 1932-1938 na cześć pisarza Henryka Sienkiewicza - red.) znajdującego się w niedalekiej Okrzei" - powiedział starosta łukowski Dariusz Szustek. Całkowita wartość zaplanowanych prac to ponad 3,8 mln zł.

Jak dodał, w parku są także ruiny starego dworu, który ma być odbudowany w drugim etapie budowy Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej. Do odbudowanego dworu przeniesiona zostałaby stała ekspozycja Muzeum. "Ten stary dworek jest ciasny, mamy wiele eksponatów w magazynach a nie mamy teraz miejsca, żeby je pokazać szerszej publiczności, wycieczkom, które przyjeżdżają do nas z całej Polski" - powiedział. "Będziemy szukać pieniędzy na te odbudowę, szacunkowo wyliczyliśmy, że będzie to kosztować około 5 mln zł" - wyjaśnił Szustek.

Miasto Kraśnik przeznaczy blisko 1,7 mln zł na realizację rozbudowy infrastruktury wokół Zalewu Kraśnickiego. Kwota dofinansowania z UE to prawie 1,2 mln zł.

Projekt przewiduje m.in. przeprowadzenie prac konserwatorskich na zabytkowym relikcie średniowiecznego pieca do wypalania cegły, który w okolicy zalewu został odkryty kilka lat temu podczas prac archeologicznych. "Chcielibyśmy go pokazać turystom. Piec służył do wypalania cegły, z czego słynął Kraśnik. Jeszcze przed wojną działało tu kilkadziesiąt cegielni" - powiedział burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk. Piec ma być oczyszczony, zrekonstruowany i zabezpieczony. Będzie osłonięty szklaną konstrukcją i oświetlony.

Poza tym wokół Zalewu Kraśnickiego zbudowane zostaną m.in. zadaszone wiaty turystyczne, wieża ratownicza, przebieralnie, stoły do gier planszowych i sanitariaty.

Dwa projekty o łącznej wartości ponad 3,2 mln zł (dofinansowanie to ponad 2,3 mln zł) zrealizuje gmina Nałęczów w tamtejszym Parku Zdrojowym - to wykonanie m.in. leżalni, altany na wyspie (na tamtejszym stawie), ale także założenie kwietników, sadzenie roślin okrywowych, drzew i krzewów.

Powiat puławski zmodernizuje obserwatorium astronomiczne w Puławach, które ma się stać miejscem imprez i spotkań organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną. Wartość tej inwestycji to blisko 1 mln zł, a wsparcie z UE wynosi blisko 700 tys. zł. Natomiast w Krasnymstawie zbudowana będzie przystań nad rzeką Wieprz, co stanowić ma pierwszy etap kompleksowej rewitalizacji rejonu ul. Zaułek Nadrzeczny. Przystań będzie zlokalizowana w nowej zatoce nad brzegiem rzeki. Wartość projektu to blisko 1,2 mln zł, a dotacja to ponad 800 tys. zł.

Całkowita kwota wsparcia, jaka trafi do 41 podmiotów w ramach RPO na działania związane z ochroną dziedzictwa kutrowego i naturalnego wynosi ponad 52,6 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!