Partnerzy portalu

Lubelskie: GDDKiA: podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej obwodnicy Zamościa

  • PAP
  • 15 października 2021 - 14:12
GDDKiA podpisała w piątek umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Zamościa (Lubelskie) w ciągu drogi krajowej nr 74. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad umowę dotyczącą wykonania dokumentacji projektowej dla obwodnicy Zamościa zawarła z firmą Kontrakt - Biuro Projektowo Konsultingowe z Gdańska. Za ponad 4,1 mln zł przedsiębiorstwo ma opracować studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Jak poinformowała GDDKiA, studium posłuży do opracowania wariantów przebiegu obwodnicy. Przygotowana dokumentacja będzie podstawą do przygotowania i przeprowadzenia przetargu na wyłonienie wykonawcy obwodnicy Zamościa. Inwestycja będzie realizowana w systemie "projektuj i buduj".

Według zapowiedzi GDDKiA nowa obwodnica będzie przebiegać w nowym śladzie i będzie miała po jednym pasie ruchu w obu kierunkach. W ramach inwestycji powstaną też m.in. skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ciągi pieszo-rowerowe, drogi dojazdowe i urządzenia ochrony środowiska.

"Uwzględniając dzisiejszą umowę, w ramach rządowego Programu budowy dróg krajowych i Programu budowy 100 obwodnic od 1 stycznia br. podpisaliśmy 47 umów na prace przygotowawcze, dla zadań o łącznej długości ok. 663 km i wartości blisko 149 mln zł" - poinformowała GDDKiA.

W woj. lubelskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 powstanie siedem obwodnic (Łuków, Łęczna, Janów Lubelski, Dzwola, Gorajec, Szczebrzeszyn, Zamość).

Ogółem do 2030 r. w Polsce ma powstać 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane także do ruchu ciężarówek (do 11,5 t/oś). Ich koszt oszacowany został na blisko 28 mld zł. Inwestycje będą finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!