Partnerzy portalu

Lubelskie: Ok.15 godzin oczekiwania na przejściu z Białorusią w Koroszczynie

  • PAP
  • 14 marca 2023 - 11:28
Około 15 godzin wynosi we wtorek czas oczekiwania tirów na wyjazd z Polski przez przejście graniczne w Koroszczynie (Lubelskie), które jest obecnie jedynym działającym towarowym przejściem z Białorusią. Na osobowym przejściu w Terespolu odprawy odbywają się na bieżąco.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował PAP, że według strony białoruskiej we wtorek na wjazd z Białorusi do Polski czeka ok. 300 pojazdów ciężarowych, co oznacza 11 godzin oczekiwania. W 15-godzinnej kolejce po polskiej stronie stoi ok. 450 tirów. W ciągu nocnej zmiany na przejściu w Koroszczynie odprawiono w obu kierunkach 705 ciężarówek.

W Terespolu - podał rzecznik lubelskiej IAS - na wjeździe do Polski przez osobowe przejście graniczne czeka 50 pojazdów, co przekłada się na 3 godziny oczekiwania. Po polskiej stronie odprawy na Białoruś odbywają się na bieżąco. W ciągu ostatniej zmiany na przejściu w Terespolu odprawiono 670 pojazdów, w tym 577 samochodów osobowych i 93 autokary.

10 lutego zawieszono do odwołania ruch na polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach (Podlaskie). To efekt decyzji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego podjętej - jak oświadczył minister - "z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa". Wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na osiem lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości, dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Ich pojazdy odprawiane są tylko na przejściu granicznym w Koroszczynie. W związku z tym szef MSWiA podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki - Kozłowicze. Ruch towarowy na tym przejściu granicznym jest otwarty wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w państwach UE i EFTA.

Białoruscy przewoźnicy mogą kierować się na Białoruś przez Litwę i Łotwę. Ograniczenie nie dotyczy ruchu osobowego na przejściu granicznym w Terespolu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!