Partnerzy portalu

Lublin: Rektorzy podpisali deklarację przystąpienia do Lubelskiej Unii Cyfrowej

  • PAP
  • 18 października 2021 - 11:28
Usprawnienie cyfryzacji uczelni ma być efektem działania Lubelskiej Unii Cyfrowej, do której przystąpiło pięć uczelni wyższych z Lublina. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że w ramach Sieci Badawczych Łukasiewicza powstanie w Lublinie nowy instytut specjalizujący się w cyfryzacji.

Minister Czarnek uczestniczył w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w uroczystości podpisania deklaracji przystąpienia do Lubelskiej Unii Cyfrowej.

"W moim przekonaniu, wersja minimum to jest usprawnienie cyfryzacji i informatyzacji wszystkich lubelskich uczelni wchodzących w skład Lubelskiej Unii Cyfrowej, która ma za zadanie usprawnienie dydaktyki i nauki oraz obsługi administracyjnej. A wersja maksimum, która mi się marzy, to jest stworzenie z Lublina co najmniej jednego z kilku - jeśli nie najważniejszego - centrum sztucznej inteligencji. I tu pokładam wielkie nadzieje w nowym instytucie w ramach Sieci Badawczych Łukasiewicza" - podkreślił szef MEiN.

Zapewnił, że Lubelska Unia Cyfrowa będzie miała wsparcie finansowe ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, jak i wsparcie zewnętrzne. "Uzgodniliśmy z prezesem Sieci Badawczych Łukasiewicza Piotrem Dardzińśkim, że powstanie nowy instytut specjalizujący się w cyfryzacji z siedzibą w Lublinie (…) Będzie to wsparcie eksperckie, ale też w zakresie koordynacji wszystkich zamierzeń i działań lubelskich uniwersytetów. W ten sposób aspekt cyfrowy funkcjonowania naszych uczelni będzie już niebawem na dużo wyższym poziomie" - zaznaczył Czarnek.

Deklaracja przystąpienia do Lubelskiej Unii Cyfrowej została podpisana w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym przez rektorów pięciu uczelni wyższych z Lublina. Są to: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny.

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska podkreślił, że lubelskie uczelnie od lat wspólnie realizują interdyscyplinarne projekty badawcze i naukowe. "Dzisiaj stoimy przed wyzwaniem transformacji cyfrowej, jaką przyszło nam wdrażać w czasie szczególnym, wymagającym, jakim jest czas pandemii (…) Wiemy, że przyszłość szkolnictwa wyższego to model hybrydowy, który łączy w sobie element nauczania stacjonarnego i online" - stwierdził prof. Załuska.

Dodał, że Lubelska Unia Cyfrowa będzie podejmować działania na rzecz rozwoju umiejętności i kompetencji cyfrowych. "Wierzymy, że dzięki wspólnym działaniom zwiększymy zdolność naszych uczelni w zakresie opracowania innowacyjnych rozwiązań m.in. w obszarze medycyny, transportu, środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju regionu (…) Stworzenie Lubelskiej Unii Cyfrowej jest odpowiedzią na potrzeby szybkiego i bardziej elastycznego reagowania uczelni na zapotrzebowanie na usługi zdalne" - zwrócił uwagę rektor UM.

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Radosław Dobrowolski dodał, że współczesne czasy wymagają cyfryzacji i informatyzacji również na uczelniach. "Cyfryzacja życia akademickiego to jest sprawność zarządzania, szybkość przepływu informacji, nadzór na tymi działaniami" - dodał prof. Dobrowolski.

Prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji UM prof. Robert Rejdak podkreślił, że technologie cyfrowe stanowią obecnie rozwiązanie wielu problemów w medycynie. "My na Uniwersytecie Medycznym w tej chwili chcemy te problemy rozwiązywać, stąd nasze projekty tworzenia również Wschodniego Centrum Medycyny Cyfrowej. I te inicjatywy na pewno wpisują się w utworzenie Lubelskiej Unii Cyfrowej. Dlatego bardzo się cieszymy, że możemy współpracować ze wszystkimi uniwersytetami w Lublinie, podnosząc atrakcyjność naszego regionu, który jest de facto w tej chwili najbardziej ważnym regionem z różnych względów: pandemicznych, ale i geopolitycznych dla Unii Europejskiej" - dodał prof. Robert Rejdak.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!