Partnerzy portalu

Lubuscy samorządowcy odebrali symboliczne czeki z Polskiego Ładu

Kilkudziesięciu lubuskich samorządowców odebrało w Gorzowie Wlkp. symboliczne czeki na dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych. W wydarzeniu wziął udział m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, przew. Komisji ds. Rządowego Funduszu Polski Ład Paweł Szefernaker.
  • W skali Lubuskiego najwięcej pieniędzy - 223,2 mln zł zasili inwestycje samorządów w infrastrukturę drogową; 114,5 mln zł to dofinansowanie do inwestycji w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną; 59 mln zł zostanie przeznaczonych na rewitalizację obszarów miejskich.
  • Na zadania w infrastrukturze społecznej będzie to 55,7 mln zł, a w turystycznej - 54,2 mln zł. Po ponad 50 mln zł z programu samorządy wykorzystają na rozwój infrastruktury edukacyjnej i sportowej.
  • Na kolejnych miejscach w ujęciu kwotowym znalazły się m.in. inwestycje w gospodarkę odpadami czy efektywność energetyczną.

Wiceminister Szefernaker mówił, że w pierwszym naborze samorządy złożyły wnioski opiewające na łączną kwotę ponad 93 mld zł, a początkowo komisja miała do rozdysponowania 20 mld zł. Dodał, że premier wraz z BGK podjął decyzję o zwiększeniu tej kwoty do ok. 23 mld zł. Wyjaśnił też zebranym, jakimi kryteriami kierowała się Komisja, by podział środków był jak najbardziej sprawiedliwy.

"...To także wyzwanie na kolejne nabory, które przed nami, żeby móc pewne dysproporcje podczas tych naborów wyrównywać (…) Jeszcze w tym roku będzie kolejny nabór. W ramach tego kolejnego naboru będzie specjalna pula dla gmin popegeerowskich na inwestycje na terenach popegeerowskich. O tym również mówiliśmy już wcześniej. To będzie realizowane w ramach tego drugiego naboru BGK" - powiedział Szefernaker.

Szefernaker podziękował samorządowcom za złożenie wniosków do programu. Zaznaczył, że nie byłoby wspólnych inwestycji, gdyby nie było współpracy i zapowiedział, że już rozpoczyna się przygotowywanie drugiego naboru.

"Życzę państwu w ramach tego drugiego naboru, żeby państwo również już dziś zaczęli myśleć o tym jak te inwestycje powinny wyglądać, jakie inwestycje są dla was najważniejsze i mam nadzieję, że będzie okazja także po drugim naborze spotkać się w dobrych humorach i porozmawiać, że to kolejny krok województwa lubuskiego w kierunku rozwoju, w kierunku realizacji inwestycji, które od lat są potrzebne, i które dziś razem wspólnie rząd i samorząd może realizować" - powiedział wiceminister.

W uroczystości wziął udział europoseł Joachim Brudziński, który również podziękował samorządowcom za współpracę przy sprawnym podziale środków.

"… to z jednej strony zasługa obecnego tutaj pana ministra, ale z drugiej strony to również zasługa państwa i za to chcę państwu z całego serca podziękować, że państwo jako przedstawiciele dzisiaj odpowiedzialni za swoje małe ojczyzny nie dajecie się sprowadzić na manowce, chociaż jak sobie zdaję sprawę z różnych środowisk politycznych się wywodzicie - z komitetów wyborczych, czasami z innych partii, ale ta odpowiedzialność za wasze małe ojczyzny nie daje się, że tak powiem zwieść temu - przepraszam za określenie - jazgotowi, który się rozlega dzisiaj w przestrzeni tego sporu politycznego…" - mówił Brudziński.

Dodał, że Prawa i Sprawiedliwości można nie lubić i z nim się nie zgadzać, ale nie można mu odmówić, że stara się "dzielenie tego wspólnego bochenka chleba dokonywać w sposób odpowiedzialny i sprawiedliwy, i że ten chleb jest".

Do lubuskich samorządów po pierwszym naborze wniosków z Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych trafi ponad 677,3 mln zł. Środki będą przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę drogową, wodno-kanalizacyjną, rewitalizację, gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne.

"…Ciszę się, że tak duże pieniądze trafiły do woj. lubuskiego i jestem przekonany, jestem pewien (…) że te pieniądze zostaną doskonale wykorzystane i przyczynią się do polepszenia życia naszych mieszkańców, rozwiązania wielu problemów, takich ważnych, strategicznych dla państwa wspólnot" - mówił do zebranych wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

W skali Lubuskiego najwięcej pieniędzy - 223,2 mln zł zasili inwestycje samorządów w infrastrukturę drogową; 114,5 mln zł to dofinansowanie do inwestycji w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną; 59 mln zł zostanie przeznaczonych na rewitalizację obszarów miejskich.

Na zadania w infrastrukturze społecznej będzie to 55,7 mln zł, a w turystycznej - 54,2 mln zł. Po ponad 50 mln zł z programu samorządy wykorzystają na rozwój infrastruktury edukacyjnej i sportowej. Na kolejnych miejscach w ujęciu kwotowym znalazły się m.in. inwestycje w gospodarkę odpadami czy efektywność energetyczną.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

BGK poinformował, że w ramach pierwszej edycji w całej Polsce 2 785 jednostek samorządu terytorialnego otrzyma łącznie blisko 24 mld zł.

KOMENTARZE1

  • suweren 2021-10-27 15:01:08
    czyli idą wybory???już raz takie nic nie warte papierki rozdawali....

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!